Darmowy roaming u operatorów. Sprawdź oferty i wybierz najlepszą!


darmowy roaming
Zbliżają się wakacje, a tym samym czas letnich festiwali. Nie tylko w naszym pięknym kraju, lecz także i poza naszymi granicami. Zapewne część z Was wybiera się na Tomorrowland czy Ultra Europe. W tym roku nie będziecie musieli martwić się o dodatkowe koszta wykonując połączenia głosowe i korzystając z pakietów internetowych. Dzięki Unii Europejskiej został wprowadzony darmowy roaming. Przedstawię Wam pokrótce, jak to będzie wyglądało u poszczególnych operatorów.

Zacznijmy od największej sieci, czyli Play. Oferta prezentuje się następująco:

Taryfa Koszt wykonania połączenia Koszt odebrania połączenia Koszt jednego SMSa Koszt 1MB danych
 Abonament 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł
Mix 0,29 zł 0 zł 0, 09 zł 0 zł
Oferta na kartę 0,29 zł 0 zł 0, 09zł 0 zł

Skupmy się tutaj na najważniejszym, czyli pakietach w GB. Wiadomym jest, że najczęściej siedzimy na Facebooka i Snapchata. Dla kogo zatem będzie to opłacalne? Najmniej stratni będą posiadacze abonamentu, w zależności od taryfy od 2 GB w przypadku Formuła Solo S, aż do nawet 5,3 GB w przypadku Formuła Rodzina L. Zdecydowanie gorzej będą mieli posiadacze ofert na kartę. Tam np. bardzo popularny u nas pakiet 600 MB za 5 zł, daje nam możliwość wykorzystanie tylko 250 MB na terenie UE, a pakiet 2 GB trochę więcej, bo 450 MB.

Teraz omówię ofertę firmy Plus:

Taryfa Koszt wykonania połączenia Koszt odebrania połączenia Koszt jednego SMSa Koszt 1MB danych
Abonament 0 zł 0 zł 0 zł 0,04 zł
Mix 0,29 zł 0 zł (Pierwsze 300 minut), kolejne 0,05 zł 0,19 zł  0,19 zł
Oferta pre-paid 0, 29 zł  0 zł (pierwsze 150 min). za kolejne 0,05 zł  0,19 zł  0,19 zł

Tutaj akurat bez niespodzianek, wprowadzono RLAH, czyli roaming jak w domu. Ceny są takie same jak w przypadku połączeń krajowych.

Trzecią siecią jaką opiszę jest Orange:

Taryfa Koszt wykonania połączenia Koszt odebrania połączenia Koszt jednego SMSa Koszt 1MB danych
Abonament 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł za pierwsze 1-8 GB, następnie 0,04 zł
Oferta pre-paid 0, 29 zł  0 zł 0,15 – 0,30 zł  0,10 zł

Pomarańczowy operator też dostosował się do nowych wytycznych Komisji Europejskiej oferując takie same stawki w kraju, jak i zagranicą. Wyjątkiem są oferty na kartę. Stawki wahają się mniej więcej od 15 do 30 gr. za sms i 29 gr. za minutę połączenia.

Ostatnim operatorem jest T-Mobile:

Taryfa Koszt wykonania połączenia Koszt odebrania połączenia Koszt jednego SMSa Koszt 1MB danych
Abonament 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł za pierwsze 1,5 – 4 GB
Mix 0 zł 0 zł  0 zł  0 zł
Oferta pre-paid 0 zł  0 zł  0 zł  0 zł

W T-Mobile nielimitowane będą rozmowy w całej UE. Jeśli jednak rozmawiamy i korzystamy z internetu głownie za granicą, a w każdym razi mniej niż w ojczystym kraju, to możliwe jest, że operator poprosi nas o wyjaśnienie i w wtedy zamiast typowego No-Limit, internet zostanie ograniczony od 1,5GB do 4GB w zależności od abonamentu.

W kolejnej części przedstawię oferty operatorów wirtualnych. Jednak teraz możecie śmiało korzystać ze swoich smartfonów w Niemczech, Austrii, Chorwacji czy Czech nie bojąc się limity. Darmowy roaming, czyli jeden problem z głowy. To co? Teraz tylko wziąć podręczny bagaż, bilety i ruszyć w wymarzoną podróż!


Autor: Tomasz Bagiński

Share This Post On