TOP 10 Festiwali EDM, które musisz odwiedzić! – Cz.1

14 Gru 2015

top-10-festiwali-edm-cz-1-news

Na całym świecie organizowane są festiwale poświęcone elektronicznej muzyce. Wielu z Nas słyszało tylko o tych znanych, jak Ultra Music Festival czy Tomorrowland, podczas gdy jest ich znacznie więcej. Nie każdy z nich jest tak olbrzymi jak wcześniej wymienione, jednak mają one swoje wyjątkowe założenia i historię. Prześledźmy więc pierwszych 5 festiwali, na których każdy fan EDM chciałby się znaleźć. Nie sugerujcie się kolejnością, ponieważ jest ona zupełnie losowa. Każda z tych imprez posiada swój unikalny klimat, którego nie sposób zmierzyć i porównać.

1. Burning Man (Black Rock Desert, Nevada)

burning-man-artykuł-1

Festiwal na pustyni? Czemu nie! Odbywający się co roku Burning Man, to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. Wszystko za sprawą lokalizacji, surrealistycznych konstrukcji i przede wszystkim podstawowego założenia imprezy. Chodzi o stworzenie bliskiej sobie społeczności, czyli czegoś czego tak rzadko można doświadczyć w wielkich miastach. Dla wielu odwiedzających jest to ważny aspekt tego eventu. Na terenie festiwalu obowiązuje totalna swoboda. Można spotkać ludzi w wymyślnych, kolorowych strojach (lub bez ubrań), jak i poruszających się w jedynych w swoim rodzaju pojazdach. Można tam kupić tylko proste produkty jak np. kawa, resztę prowiantu trzeba zabrać ze sobą. Cała impreza trwa 8 dni, a jej kulminacyjnym momentem jest podpalenie olbrzymiej kukły, które jednocześnie kończy całe wydarzenie.

WWW: Burning Man | YouTube: Burnin Man 2014: Caravansary | Zdjęcie: Google Images

2. Electric Daisy Carnival (Las Vegas, Nevada)

edc-artykuł-1

Festiwal, którego historia sięga aż 1992 roku. Odbyła się wtedy impreza w Los Angeles, w bliżej nieokreślonym magazynie, prowadzona przez DJ-a Steve Kool-Aid. Kilka lat później (w 1997 roku) idea EDC została wskrzeszona przez firmę odpowiedzialną za organizację imprez – Insomniac. Z biegiem czasu, początkowo jednodniowe wydarzenie zmieniło się w 3 dniowy festiwal, który odwiedza kilkaset tysięcy ludzi! Co przyciąga takie rzesze fanów na to właśnie wydarzenie? Oprócz topowego line-upu pełnego gwiazd EDM, organizatorzy mogą się poszczycić niesamowitą oprawą wizualną. Wystarczy zobaczyć kilka zdjęć, żeby zrozumieć z jaką wizją artystyczną i rozmachem mamy do czynienia. Obecnie EDC organizowane jest wiosną, latem i jesienią w różnych lokalizacjach na terenie USA, Meksyku i Wielkiej Brytanii.

WWW: Electric Daisy Carnival | YouTube: EDC Vegas 2014 Official Announcement Zdjęcie: Google Images

3. Mysteryland (Chile, Holandia, Stany Zjednoczone)

mysteryland-artykuł-1

Mysteryland jest uważany za najstarszy festiwal w Holandii, którego korzenie sięgają 1993 roku. Można spotkać się z porównaniem, że jest to Disneyland dla fanów muzyki elektronicznej. Kilkanaście scen w tym główna, której desing co roku zapiera dech w piersi. Holenderska edycja odbywa się w pobliżu Amsterdamu, a dokładniej w Haarlemmermeer. Miejsce to słynie ze światowej wystawy kwiatów. Oprócz standardowego na tego rozmiaru festiwalach wyposażenia w postaci laserów i fajerwerków, Mysteryland może zaproponować wesołe miasteczko, zaplecze gastronomiczne, jak i miejsca do odpoczynku. Goście tej imprezy – podobnie jak na Burning Man – przebierają się w dziwaczne, często baśniowe stroje, demonstrując w ten sposób swoją indywidualność. Specyficzny klimat i wieloletnia tradycja, to zdecydowane atuty tego wydarzenia.

WWW: Mysteryland | YouTube: Mysteryland 2014 Official Aftermovie Zdjęcie: Google Images

4. Sziget Festival (Budapeszt, Węgry)

sziget-artykuł-1

Ponad 400 tysięcy gości w ciągu 7 dni jest reklamą samą w sobie dla węgierskiego Sziget. Około 200 atrakcji dziennie, rozlokowanych w 60 miejscach na terenie festiwalu. Organizatorzy podkreślają, że jest to głównie święto muzyki jednak można tam również znaleźć cyrk, wystawy czy teatr. Historia tego wydarzenia sięga aż 1989 roku. Po wielu transformacjach, Sziget stał się marką samą w sobie obierając konkretny kierunek rozwoju. Wszyscy, którzy nie słyszeli o tej imprezie mogą pomyśleć, że jest to skromniejsza wersja tych znanych festiwali. Nic bardziej mylnego! Wystarczy tutaj przytoczyć gwiazdy jakie odwiedziły Sziget, a byli to m.in Empire of the Sun, Deadmau5 czy Axwell. Z roku na rok event rozwija się i jest konkretną alternatywą dla topowych festiwali (również cenową).

WWW: Sziget Festival | YouTube: Sziget 2014 Official Aftermovie Zdjęcie: Sziget Festival

5. Tomorrowland (Boom, Belgia)

tomorrowland-artykuł-1

Chcieć pojechać na ten festiwal to jedno, a zdobyć bilet to drugie. Znikają one w zabójczym tempie przez co tych, którym udało się je kupić można z czystym sumieniem nazwać szczęściarzami. Opisując to wydarzenie nie da się nie powtarzać przedrostka -naj. Najpotężniejszy, najefektowniejszy i najbogatszy z festiwali. Chcesz przeżyć największy melanż życia? Jedź na Tomorrowland. Kilkanaście scen tematycznych w tym główna, której ogrom (przy perspektywie dającej pojęcie z czym mamy do czynienia) przytłacza. Pod nazwą Tomorrowland kryje się cały kompleks w postaci pola namiotowego i domków oraz zaplecza gastronomicznego. Bajkowa oprawa, jak i aranżacja całej scenerii na potrzeby festiwalu, tworzy niepowtarzalny klimat. Szczerze mówiąc, to nie da się tego oddać słowami i najlepiej obejrzeć jeden z Aftermovie. Madness, madness i jeszcze raz madness.

WWW: Tomorrowland | YouTube: Tomorrowland 2013 Official Aftermovie Zdjęcie: Tomorrowland

Druga część zestawienia już niedługo!

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.