1001Tracklists podsumowało 2019 rok. Najpopularniejszy gatunek to…?

9 Sty 2020

Jeśli kiedykolwiek szukaliście tytułu tego jednego utworu, który usłyszeliście w secie, to zapewne trafiliście na tę stronę. Niezastąpiony portal 1001Tracklists opublikował potężne zestawienie statystyk za rok 2019. Dowiedzieliśmy się z niego między innymi, jaki gatunek muzyczny cieszy się największą popularnością, który artysta przyciąga największą uwagę, a także tracklisty z którego festiwalu, najbardziej ciekawiły użytkowników. Mnóstwo informacji, które pokrótce dla Was podsumowałem.

Najpopularniejsze gatunki muzyczne 2019 roku

Na początek zajmijmy się ogólnymi statystykami, które ukazują zainteresowanie, jakim cieszy się muzyka elektroniczna. W 2019 roku do bazy 1001Tracklists dodano 36 180 tracklist, przełożyło się to na 81 638 nowych utworów. Ze strony korzystało niespełna 6 milionów ludzi, którzy wygenerowali 58,5 miliona odsłon.

Wśród najczęściej supportowanych utworów, aż 15% z nich to Future House, 13,3% Bass House, 11,3% Tech House. Co ciekawe, niegdyś popularny Bigroom to zaledwie 4,3%, a Trance niewiele więcej, bo 5,3%.

Ogólne statystyki 1001Tracklists w 2019 roku

Najpopularniejsze utwory 2019 roku (supporty)

W TOP 10 najczęściej supportowanych utworów, aż dwa razy pojawiają się CamelPhat. Tak samo dwa razy widnieje wytwórnia Hexagon, natomiast Astralwerks aż trzy razy. Zestawienie zdominował Fisher z kawałkami “Losing It” oraz “You Little Beauty”. Miejsca 4 i 7 to alias Don Diablo, natomiast zaskakująca jest aż 5 pozycja Axwella z utworem “Nobody Else”.

Najpopularniejsze utwory 2019 roku w oparciu o supporty

Najpopularniejsze utwory 2019 roku (odtworzenia)

1001Tracklists postanowiło opublikować również inną formę zestawienia najpopularniejszych utworów 2019 roku. Tym razem w oparciu o odsłuchy użytkowników portalu. Jeśli chodzi o dwa pierwsze miejsca, to “Losing It” zamieniło się pozycją z “You Little Beauty”, a tym samym nadal rządzi Fisher. Z poprzedniej listy pozostało również “Piece of Your Heart” Meduza, ale zamiast na 3, to na 10 miejscu.

Najpopularniejsze utwory 2019 roku w oparciu o odsłuchy

Najpopularniejsze utwory 2019 roku (gatunki muzyczne)

Ta infografika, to prawdziwa kopalnia wiedzy, z czego skupię się na najważniejszych aspektach. Zacznę od kategorii Dance, której liderem jest “Piece of Your Heart” Meduza, ale która zawiera również takie przeboje, jak “In My Mind” Dynoro czy też “One Kiss” Calvina Harrisa i Dua Lipa. Jest to wyraźny dowód na to, że popularność w radiu, nie przekłada się na popularność w setach DJ-skich.

W kategorii “Progressive / Techno” zwyciężył utwór “Breathe” CamelPhat & Cristoph, stawkę zamyka ten sam kawałek, ale w remixie Erica Prydza. Jeśli chodzi o Trance to Armin van Buuren z “Blah Blah Blah” na pierwszym miejscu z pewnością wzbudzi kontrowersje. Inna sprawa, że niegdyś do głowy by mi nie przyszło, że w kategorii tej pojawią się również Dimitri Vegas & Like Mike… a jednak!

W “Dubstep / Trap” bez większych zaskoczeń, bo mimo, że na co dzień nie słucham tych gatunków, to znam wszystkie kawałki z zestawienia. W “Bigroom” spodziewałem się dużo wyższej pozycji “Work It” Toby Greena, bo miałem wrażenie, że utwór ten był nieodłącznym elementem festiwali. Mimo skupienia się na nieco innych brzmieniach, Don Diablo zajął aż dwie pozycje w kategorii Future House. Okazuje się, że tak jak Fisher w Tech House, tak Tiesto dominuje w Bass House.

Najpopularniejsze utwory 2019 roku w danym gatunku muzycznym

Najpopularniejsze festiwale 2019 roku

Lista najpopularniejszych festiwali powstała w oparciu o wyświetlenia tracklist z poszczególnych imprez. Tutaj nie ma większych zaskoczeń, bo oczywiście na pozycji numer znalazł się Tomorrowland. Na drugim miejscu Ultra Music Festival, gdzie przeskok to prawie 300 000 wyświetleń tracklist. Podobnie duży przeskok jest pomiędzy UMF, a EDC Las Vegas, bo wynosi on niespełna 200 000 odsłon.

Najpopularniejsze festiwale 2019 roku w oparciu o wyświetlenia tracklist

Najpopularniejsze wytwórnie 2019 roku

Zestawienie najpopularniejszych wytwórni, powstało na bazie 300 najczęściej supportowanych utworów 2019 roku. Jest ono nieco specyficzne, ponieważ zawiera główny label, jak i sub-labele. Mam na myśli Spinnin’ Records, które znalazło się na pierwszym miejscu oraz Musical Freedom, Hexagon, Heldeeo Records i Spinnin’ Deep, które są sub-labelami. To dosyć specyficzna sytuacja, bo kawałki wydawane, np. w Musical Freedom są wspierane przez źródła promocyjne Spinnin, w tym kanał YouTube. Tak czy siak, ukazana jest dominacja Spinnin’ Records w muzyce elektronicznej.

Najpopularniejsze wytwórnie muzyczne 2019 roku w oparciu o supporty utworów

Najpopularniejsze sety 2019 roku

Nie jestem zaskoczony, że najczęściej wyszukiwaną tracklistą seta jest występ Marshmello na Ultra Music Festival. Myślę, że wielu jego fanów, którzy kojarzą go z radiowymi, future bassowymi kawałkami, mogła być nieco zaskoczona. Zaprezentował on pełen ostrych brzmień set, który nijak nie kojarzy się z jego promowaną osobowością. Zestawienie to ukazuje również inny ciekawy aspekt. Na 10 najpopularniejszych tracklist, aż 8 dotyczy Ultra w Miami. Wygląda na to, że mimo zapchanego festiwalami roku, to właśnie na UMF słyszymy najwięcej nowości.

Najpopularniejsze sety 2019 roku w oparciu o wyświetlenia tracklisty

Potężna dawka informacji o EDM

Myślę, że analiza wszystkich danych, które udostępniło 1001Tracklists, to temat na osobny artykuł. Mimo wszystko, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z informacjami i wyciągnięcie własnych wniosków. Myślę, że analiza może być szczególnie wartościowa dla producentów muzycznych. Doceniam, ale jednocześnie dziwię się, że 1001Tracklists udostępnia tak szczegółowe dane, ale… nic tylko korzystać!

Uzupełnieniem tego zestawienia jest lista: TOP 100 DJs 2019 według 1001Tracklists. Kto wygrał?

Źródło: www.1001tracklists.com

Zobacz również:

FISHER – Losing It

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.