Akustyka – Rozmieszczenie elementów
W Akustyka – Wstęp do tematu omówiłem podstawowe zagadnienia związane z akustyką oraz nakreśliłem ogólny zarys kolejnych wpisów z tej serii. Tym razem poruszę temat rozmieszczenia głośników, ustawienia mebli oraz wykorzystania standardowych elementów pokoju w celu wygłuszenia.
Czy takie zmiany mają sens? Zdecydowanie!
Jest to dobry wstęp do faktycznych działań z akustyką i przygotowuje pokój do kolejnych kroków jak np. rozmieszczenie paneli akustycznych. Najlepiej będzie, gdy wyobrazimy sobie sytuację z zupełnie nowym, pustym pomieszczeniem. Dla przykładu odwołam się do mojego pokoju, ponieważ mam do niego gotowy rysunek. Wymiary na tym obrazku są mocno orientacyjne ale pokazują o co mniej więcej chodzi (biurko powinno stać dalej od ściany, czerwone kropki to miejsca odbić dźwięku).
1. Ustawienie głośników/biurka.
– Głośniki ustawiamy w połowie długości krótszej ściany. Ważne jest aby odległość od prawej jak i lewej ściany była taka sama. W ten sposób nie zaburzamy obrazu stereo. Dodatkowo takie ustawienie gwarantuje nam, że fala dźwiękowa ma do przebycia dłuższą drogę zanim odbije się od przeciwległej ściany.
– Teraz pojawia się pytanie jak daleko od krótszej ściany ma stać biurko ? Tak naprawdę liczy się to gdzie siedzimy, a dokładniej mówiąc gdzie znajdują się nasze uszy. Optymalna odległość od krótszej ściany to 38% długości dłuższej ściany. W tym miejscu powinien stać nasz fotel i do niego dostawiamy biurko z głośnikami.
– Pozostała jeszcze kwestia, gdzie ustawić subwoofer. Na pewno nie w rogu pokoju, bo mimo że mamy wtedy wrażenie mocniejszego basu, to jednak drastycznie zniekształcamy jego brzmienie. Zwykle objawia się to typowym “dudnieniem”. Najlepszy sposób na odpowiednie umiejscowienie suba, to tzw. swap test. Krótko mówiąc stawiamy subwoofer na krześle na którym siedzimy, a samemu na czworaka chodzimy po podłodze i wsłuc***emy się gdzie naszym zdaniem jest najlepszy bas. Gdy znajdziemy takie miejsce, to właśnie tam stawiamy subwoofer.
2. Ściany – miejsca odbić.
– Najistotniejsze miejsca w pokoju z punktu widzenia akustyki, to rogi pokoju, miejsca odbić fali za głośnikami, na *bocznych ścianach i miejsca odbić na przeciwległej ścianie. O ile rogi jest dosyć ciężko jakoś wypełnić o tyle miejsca odbić na ścianach możemy zabezpieczyć np. regałem z książkami. Według opinii na forach książki całkiem nieźle absorbują dźwięk. Również w tym wypadku warto zachować symetrię aby nie zakłócić obrazu stereo tzn. postawić taki regał przy jednej jak i drugiej ścianie.
– Do stłumienia odbić dźwięku na przeciwległej do naszych głośników ścianie można użyć kanapy czy łóżka. Gąbka podobnie jak książki całkiem nieźle pochłania odbicia.
3. Podłoga.
– Tematem podłogi interesowałem się od samych podstaw. Ustaliłem, że najbardziej opłaca się (cena/jakość) użyć podkładu (Pianomat), paneli podłogowych i dywanu.
– Zakładam jednak, że większość z Was ma już podłogę więc co w takim wypadku? W zasadzie jest tylko jedno dobre wyjście – gruby, mięsisty dywan. Pochłania on znaczną część fal odbitych od podłogi. W zasadzie nie spotkałem się z innymi, praktycznymi rozwiązaniami odnośnie podłogi.
4. Sufit.
– Tutaj nie gotowych i tanich rozwiązań. Zwykle doradzany jest tzw. podwieszany sufit lub specjalne akustyczne płyty gipsowe np. Nida Sonic. Jest to jednak pewna inwestycja więc nie będę się tutaj na ten temat rozpisywał. Tak wyglądają płyty Nida Sonic u mnie na skosach.
5. Drzwi i okna.
– Jeśli chcemy zabezpieczyć drzwi, to możemy przykleić na nie piankę akustyczną lub matę bitumiczną.
– Co do okien to tutaj sprawa jest prosta podobnie jak z podłogą – grube, mięsiste zasłony.
Starałem się tutaj przedstawić praktyczne rady na temat tego jak ustawić standardowe elementy pokoju tak aby w jakimś stopniu poprawić w nim odsłuch muzyki. Oczywiście żadna kanapa czy materac nie zastąpią paneli akustycznych ale dadzą pewne wrażenie do czego się dąży. Szczególnie istotne jest prawidłowe ustawienie głośników/stanowiska. Jest to darmowe rozwiązanie które wykorzystuje naturalny potencjał pokoju jako przestrzeni. Warto spróbować tym bardziej, że są to darmowe rozwiązania. Nadal pozostaję przy zasadzie “minimum teorii, maksimum praktyki” więc nie zagłębiałem się w techniczne szczegóły tych rozwiązań.
Podobnie jak w pierwszym artykule tak samo tutaj zapraszam do obejrzenia filmu z kanału Acoustic Geometry, gdzie pokazane są miejsca w których występują odbicia dźwięku.
Chciałbym tu zaznaczyć, że nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Dzielę się własną wiedzą zdobytą poprzez czytanie sporej ilości materiałów w internecie. Jeśli więc popełnię jakiś błąd, masz większą wiedzę na ten temat i możesz ciekawie rozwinąć zagadnienie lub jesteś zainteresowany tą serią to proszę o zamieszczenie komentarza 🙂
* – Aby znaleźć miejsca pierwszych odbić na bocznych ścianach używa się prostej metody (potrzebujemy pomocy drugiej osoby). Siadamy w miejscu w którym słuchamy muzyki, druga osoba prowadzi wzdłuż bocznej ściany lusterko. Miejsce w którym w lusterku zobaczymy odbicie głośnika, to miejsce pierwszego odbicia fali.
Obrazki/Zdjęcia: http://alpha.wallhaven.cc
UWAGA: Kopiowanie na inne portale tylko za zgodą autora. Jeśli chcesz umieścić artykuł na swojej stronie skontaktuj się ze mną poprzez e-mail: essentialmusictv@gmail.com