Akustyka – Wstęp
Każdy z fanów muzyki niezależnie czy jest producentem, dj-em, prezenterem czy po prostu słuchaczem ociera się o temat akustyki. Często inwestycja w nowe głośniki nie przynosi pożądanych rezultatów, bo może i jest głośniej ale nadal “coś jest nie tak”. Poszukiwania doprowadzą nas prędzej czy później do tytułowego zagadnienia.
Jak odbiera się problem z akustyką pomieszczenia?
Jakiś czas temu przeniosłem się do nowego pokoju, który znajduje się na poddaszu. Jest całkiem spory pokój, bo o powierzchni 50 m2 i co również istotne w najwyższym miejscu ma około 3,5 m. Po przeniesieniu pierwszych rzeczy, a w szczególności komputera i głośników chciałem posłuchać muzyki. Tutaj pojawił się problem, bo przy głośniejszym odsłuchu wszystko zaczęło się “zlewać” i w zasadzie nie brzmiało tak jak powinno. Co najgorsze po dłuższym słuchaniu zaczęła mnie boleć głowa. Na jakiś czas przerzuciłem się na słuchawki. Mimo wszystko postanowiłem jednak coś z tym problemem zrobić. W ten oto sposób wpadłem na temat akustyki pomieszczenia. Zacząłem czytać artykuł i wpisy na forach na temat tego zagadnienia. Zapoznałem się z podstawową teorią i wyszukałem możliwie proste i mało kosztowne rozwiązania, które można samemu zastosować aby poprawić jakość odsłuchu. Właśnie o tym będzie ta seria artykułów. Postaram się przy minimalnej ilości teorii zamieścić praktyczne porady na temat poprawy akustyki. W sumie dzięki temu sam podsumuję swoją wiedzę na ten temat. Chodzi mi tu głównie o konkrety, czyli coś czego sam szukałem przeglądając fora i strony o tej tematyce.
O czym będzie seria “Akustyka”?
Jak sama nazwa mówi dzisiejszy wpis dotyczy wstępu, czyli zrozumienia podstaw tego skąd w ogóle jest problem z akustyką. Upraszczając temat chodzi tu głównie o to, że dźwięk (fala akustyczna) dociera do nas w różnym czasie. Część dochodzi do nas wcześniej, a część po odbiciu od różnych elementów jak np. ściany, z opóźnieniem. Odbieramy to jako pogłos, który będąc w nadmiernej ilość zaciera i zniekształca dany dźwięk. To jest w zasadzie kluczowa sprawa dla tego zagadnienia, ponieważ większość działań polega na ograniczeniu tego zjawiska. Muszę tutaj zaznaczyć, że nie chodzi tu o całkowite usunięcie pogłosu. Taka skrajność również powoduje zmniejszenie przyjemności ze słuchania. We wszystkim należy mieć umiar.
Jak zmniejszyć pogłos w pokoju, a tym samym poprawić akustykę pomieszczenia?
Tutaj jest baaaaaardzo dużo rozwiązań. Począwszy od przemeblowania w pokoju i ustawienia głośników w odpowiednim miejscu przez zamieszczenie elementów pochłaniających dźwięk, a kończąc na specjalistycznych (kompleksowych) rozwiązaniach opartych na pomiarach. W tej serii skupię się głównie na tych dwóch pierwszych sposobach, ponieważ to one są najbardziej przystępne dla przeciętnego “Kowalskiego”. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że temat go nie dotyczy, bo używa słuchawek. Oczywiście, jeśli takie rozwiązanie wystarcza to ok. Jednak słuchanie muzyki na głośnikach pozwala na odbieranie jej całym ciałem. Nie tylko uszami. Warto więc zadbać żeby doświadczać tego w jak najlepszej jakości. Poniżej zamieściłem film, który obrazuje zagadnienie akustyki pomieszczeń (w języku angielskim):
Co dalej?
W kolejnym artykule z tej serii poruszę temat rozmieszczenia elementów w pokoju. Następnie, gdy dotrze do mnie zamówiona wełna mineralna napiszę poradnik jak samodzielnie zbudować panel akustyczny (razem ze zdjęciami).
Chciałbym tu zaznaczyć, że nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Dzielę się własną wiedzą zdobytą poprzez czytanie sporej ilości materiałów w internecie. Jeśli więc popełnię jakiś błąd, masz większą wiedzę na ten temat i możesz ciekawie rozwinąć zagadnienie lub jesteś zainteresowany tą serią to proszę o zamieszczenie komentarza 🙂
Obrazki/Zdjęcia: http://alpha.wallhaven.cc
UWAGA: Kopiowanie na inne portale tylko za zgodą autora. Jeśli chcesz umieścić artykuł na swojej stronie skontaktuj się ze mną poprzez e-mail: essentialmusictv@gmail.com