Alesso – David Bowie i prawa autorskie do “Heroes”

3 Cze 2015

alesso-davi-bowie-copyrights

Pamiętacie głośną aferę dotyczącą plagiatu Pharrella Williamsa, Robina Thicke i ich utworu “Blurred Lines“? Wszyscy Ci, którzy przewidywali, że tego typu sprawy mogą przybrać absurdalny rozmiar – mieli rację. Zapewne każdy z Was kojarzy wydany jakiś czas temu kawałek “Heroes” w wykonaniu Alesso. Lekki i pozytywny numer, który podbił serca słuchaczy na całym świecie.

Jak się okazuje mógł być to plagiat utworu Davida Bowie o tym samym tytule. Brzmi absurdalnie? Oczywiście! Mimo, to Alesso postanowił oznaczyć Bowie-ego jako współtwórcę utworu. Powód? Nie chce zostać pozwany o naruszenie praw autorskich.

“Nie chciałem zostać pozwany. Te piosenki nie są podobne, ale potrzebujemy linii obrony na wypadek gdyby Bowie się wkurzył” – Alesso

Poniżej możecie przesłuchać utwór Davida Bowie “Heores”. Zgodnie z Wikipedią, część tekstu w wersji Alesso została zapożyczona od Bowie-ego. Chodzi o fragment 00:37 (Alesso) i 00:50 (Bowie). Moim zdaniem albo to jest jakaś przemyślana akcja marketingowa albo żyjemy w czasach kiedy każda kolejna produkcja będzie oznaczana przez dowolną ilość osób, które mają z nią cokolwiek wspólnego. Przy okazji zapraszam do przeczytania jakie zdanie na temat praw autorskich ma Laidback Luke.

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.