Arty złożył pozew przeciwko Marshmello. Producent w hełmie naruszył prawa autorskie?

11 maja 2019

Komu brakowało “dramy” o naruszenie praw autorskich? Kolejny raz jesteśmy świadkami pozwu o celowe kopiowanie melodii, jednak artyści, których dotyczy ten wpis to niecodzienne zestawienie. W sądzie spotkają się Arty (znany również jako Alpha 9) oraz słynny człowiek w hełmie o aliasie Marshmello. Zapewne zastanawiacie, co w ogóle mogą mieć wspólnego tak różni producenci? Tutaj sprawa jest dyskusyjna.

Arty twierdzi, że Marshmello tworząc utwór “Happier”, zbyt mocno inspirował się remixem “I Lived” autorstwa Rosjanina. Co ciekawe, pozew podobno udowadnia, że Marshmello z pewnością słyszał interpretację Arty’ego. Sprawę należy traktować poważnie, bo prawnikiem Arty’ego jest Richard Busch, który to wygrał słynną sprawę dla Marvina Gaye, który to pozwał Pharella Williamsa i Robina Thicke.

Smaczku dodaje fakt, że Marshmello i Arty należą do tej samej wytwórni – Kobalt Records (do której należy również, m.in. Deadmau5 i mau5trap). Ciekawe, jakie stanowisko zajmie label, który również został oskarżony, o ile w ogóle stanie po którejś ze stron. Mimo wszystko, w przypadku konfrontacji i konieczności wyboru – to “człowiek pianka” bije rekordy popularności i generuje niesamowite pieniądze.

Portal YourEDM.com we własnym zakresie odtworzył zapis nut obu utworów, które ukazał na grafice. Zielonym kolorem oznaczono utwór Arty, a czerwonym Marshmello.

Poniżej możecie przesłuchać oba utwory i samemu zadecydować, czy faktycznie są do siebie podobne. Warto zmienić prędkość odtwarzania remixu Arty’ego do 0,75, aby wyraźniej usłyszeć wspólne elementy.

Źródło: eu.tennessean.com

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.