ASCAP, czyli baza wiedzy na temat autorów piosenek

5 Lis 2015

produce

Wielu producentów muzycznych współpracuje ze sobą przy produkcji utworów. W świecie EDM można odnotować mnóstwo takich przypadków. Dziś postaram się wymienić kilka najpopularniejszych. Szukając wiarygodnego źródła informacji, natrafiłem na stronę Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP), które działa na terenie Stanów Zjednoczonych. Biblioteka tego serwisu, zawiera ogromną ilość danych na temat różnego rodzaju utworów. Znajdziemy tam m.in prawdziwe imiona i nazwiska ludzi, którzy pracowali przy danej produkcji. Strona ASCAP wyraźnie zastrzega sobie prawo do błędów w zawartych na niej informacjach. Traktujcie ten wpis jedynie jako wskazówkę, a nie jednoznaczne stwierdzenie.

1. Dimitri Vegas & Like Mike – Wakanda

wakanda

Zacznę od jednego z najbardziej popularnych, bigroomowych utworów. Dimitri Vegas & Like Mike nie byli najprawdopodobniej jedynymi twórcami utworu o nazwie “Wakanda”, który został wydany w wytwórni Axwella – Axtone Records. Zgodnie ze screenem, braciom Thivaios, pomocy udzielił znany ghostproducent – Maarten Vorwerk.

2. Danny Avila – Tronco

tronco

Wspominając o Maartenie Vorwerku, przypomniałem sobie o kolejnym utworze, który wzbudza wiele kontrowersji. “Tronco”, to bigroomowy numer od Danny’ego Avilli. Utwór ten, został wydany ponad dwa lata temu w wytwórni Tiesto – Musical Freedom i w owym czasie, szturmem podbijał klubowe i festiwalowe imprezy. Tutaj również możemy znaleźć Maartena.

3. The Partysquad & Mitchell Niemeyer – #Pantsdown

pantsdown

Przy produkcji kolejnego z utworów, prawdopodobnie pomagał jeden z najlepszych DJ-ów na świecie – Hardwell. Całkiem niezły numer okraszony ciekawym teledyskiem, podbił TOP 10 serwisu Beatport. Swego czasu, Robbert przyznał, że ghost produkował jeden z utworów z TOP 10. Dociekliwi słuchacze szybko zauważyli, że druga część dropu “#Pantsdown”, jest podobna do remixu piosenki “Alive” sióstr Krewella, który wykonał Hardwell. Przesłuchajcie oba utwory i sami zdecydujcie.


 4. Hardwell – Everybody Is In The Place

everybody in the place

Mimo, że Hardwell jest jednym z najlepszych DJ-ów na świecie, to prawdopodobnie również skorzystał z pomocy innych producentów. “Everybody Is In The Place”, to typowy bigroomowy utwór, ale dokładnie wsłuchując się w melodię, można usłyszeć styl popularnego duetu – W&W. Wydaje się dziwne, że dwukrotny zwycięzca plebiscytu TOP 100 DJ-s, mógłby korzystać z czyjejś pomocy.

5. Sidney Samson – Trojan

trojan

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać kultowego już utworu “Riverside”, za który odpowiada Sidney Samson. Jednym z innych, popularnych utworów Sidneya jest “Torrent”, który wydał z – wtedy mało znanym – Martinem Garrixem. Sidney tak bardzo polubił z Martinem, że młoda gwiazda prawdopodobnie pomogła mu również przy utworze “Trojan”, wydanym nakładem wytwórni Doorn Records.

 6. Borgeous – Invincible

invincible

Zapewne wielu z Was słyszało niezwykle popularny kawałek “Invincible”, za który oficjalnie odpowiada Borgeous. Prawdopodobnie wielu z Was przetrze oczy, gdy przeczyta, że za ten utwór najprawdopodobniej współodpowiedzialny jest… KSHMR. Jak widać, już dawno temu, Niles brał udział w produkcji największych hitów. Nic, tylko pogratulować talentu!

 7. DVBBS & Borgeous – TSUNAMI 

tsunami

Na sam koniec zostawiłem “wisienkę na torcie”, czyli wszystkim dobrze znany megahit – “Tsunami”. Mimo, że za utwór ten oficjalnie odpowiada trójka producentów, czyli DVBBS i Borgeous, to prawdopodobnie Panowie musieli skorzystać z pomocy wcześniej wspomnianego KSHMR-a. Ciężko mi uwierzyć, że trzech producentów nie mogło wymyślić czegoś we własnym zakresie.

O autorze

Avatar autora
Krzysiek Brodowski editor