Beatport podsumował 16 lat działalności. Sklep muzyczny w czasach streamingu?

25 Sty 2020

Globalne doniesienia wskazują, że streaming zdominował przemysł muzyczny. Wygodna usługa, która daje dostęp do potężnej bazy utworów i  pozwala na odsłuch na wielu urządzeniach, a na dodatek kosztuje kilka dolarów – to bezkonkurencyjny rywal. Właśnie dlatego szczególnie interesujące wydają się statystyki największego, internetowego sklepu z muzyką elektroniczną o nazwie Beatport. Jak w liczbach prezentuje się 16 lat istnienia sklepu?

16 lat Beatport na infografice

Beatport przygotował interesującą infografikę, którą przedstawia w liczbach 16 lat istnienia sklepu. Dowiedzieliśmy się z niej, m.in. które gatunki muzyczne generują największą sprzedaż, ile wytwórni jest w bazie sklepu, a także ile pieniędzy zostało wypłacone labelom.

  • Sprzedaż utworów według gatunków

Jeśli chodzi o sprzedaż, zdecydowanie dominują utwory z nurtu Techno. Na drugim miejscu znalazł się Tech-House, który w latach 2016-2017 zaliczył spadek popularności. Trzecia pozycja, to House, który od 2017 roku zyskał na zainteresowaniu. Pozostałe, przedstawione gatunki, to Deep House oraz Drum & Bass, które utrzymuje ten sam poziom sprzedaży od połowy 2015 roku.

Popularność gatunków muzycznych w latach 2009-2019
  • Użytkownicy w skali świata

Beatport dumnie wskazuje, że Europa może poszczycić się największa liczbą DJ-ów zajmujących się muzyką elektroniczną. Przekłada się to na użytkowników serwisu, bo aż 53% z nich pochodzi ze Starego Kontynentu.

Największe grono użytkowników Beatport
  • Całkowita liczba pobrań i wypłaty środków

Od 2004 do 2012 roku Beatport osiągnął 100 milionów pobrań. Był to pierwszy kamień milowy w historii firmy. Do 2017 roku firma zaliczyła 200 milionów pobrań, a do 2019 roku liczba ta wzrosła do 259 milionów.

Serwis pochwalił się również kwotą, która do 2019 roku wypłacił niezależnym wytwórniom muzycznym. Wynosi ona 300 milionów dolarów i jak podkreśla Beatport, przez ostatnie trzy lata wzrosła pula wypłacanych środków.

Całkowita liczba pobrań i wypłat środków w latach 2004-2019
  • Liczba wytwórni i Beatport LINK

Na koniec zostawiłem liczbę niezależny wytwórni, które korzystają z usług Beatport. Okazuje się, że w samym 2019 roku do bazy dodano 7700 labeli, a łącznie zarejestrowanych jest 74 000 wytwórni.

W zeszłym roku Beatport uruchomił usługę “Beatport LINK”, która umożliwia korzystanie z ogromnej, muzycznej bazy serwisu i granie utworów bezpośrednio w programach DJ-skich. Następnie dodano możliwość tworzenia playlist, nad którymi czuwają m.in. artyści czy wytwórnie, takich list utworów powstało w sumie 420 tysięcy.

Liczba niezależnych wytwórni oraz Beatport LINK

Beatport nadal dominuje na rynku

Dzięki wyrobionej przez lata marce oraz rosnącej popularności muzyki elektronicznej, Beatport nie może narzekać na wyniki. Wyraźnie widać, że sklep celuje w inny segment odbiorców. Ich celem są ludzie zawodowo zajmujący się graniem, jak np. DJ-e, a także fani undergroundowych brzmień. To nie przypadek, że to właśnie Techno generuje największą sprzedaż. Strzałem w dziesiątkę okazała się również usługa “Beatport LINK”, która zgrabnie łączy idee sklepu muzycznego, streamingu i grania na żywo.

“To był przełomowy rok dla Beatport. Wraz z uruchomieniem LINK i naszym dalszym sukcesem, jako największego na świecie sklepu z materiałami audio dla DJ-ów, Beatport wkracza w 2020 rok silniejszy niż kiedykolwiek.” – Robb McDaniels, CEO Beatport

Poniżej możecie zobaczyć całą infografikę Beatport, która zawiera omówione wyżej segmenty oraz przedstawioną w latach oś czasu.

Zobacz również:

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.