Podsumowanie ostatnich 12 miesięcy na Beatport. Dużo się pozmieniało!

3 Gru 2017

polscy-producenci-edm-cz-1

W ostatnich latach portal Beatport stracił na znaczeniu w oczach fanów muzyki elektronicznej, przynajmniej tej mainstreamowej. Swego czasu TOP 100 najchętniej kupowanych utworów było wypełnione aktualnymi EDM-owymi hitami, głównie ze Spinnin’ Records. W ostatnim czasie jednak, do czołówki przebiły się mniej komercyjne brzmienia, bo na najwyższych pozycjach znajdowały się aktualne przeboje z najlepszych wytwórni, prezentujących Techno, House czy Tech House.

Jak to wygląda na przestrzeni ostatnich 365 dni? Jako, że rok 2017 powoli dobiega końca, to jest to najlepszy moment, aby zajrzeć do statystyk, które dostępne są na stronie beatstats.com.

Zaczynamy od kategorii House, gdzie pierwszy szerzej znany kawałek pojawia się dopiero na miejscu 6. Jest to hit, który podbił Ibizę, czyli “Cola” od duetu Camelphat, którzy do współpracy zaprosili brytyjskiego producenta, tworzącego jako Elderbrook.

house-12months

Teraz zaglądamy do rewirów bliższych czytelnikom naszego portalu – mianowicie Future House. Tutaj na szczycie – co by nie było, zasłużenie – duet Zonderling i ich “Tunnel Vision”, podkręcone przez Don Diablo, który w TOP 10 pojawia się jeszcze dwukrotnie.

futurehouse-12months

W kategorii Big Room zaskakującym, a przy tym zdecydowanym hegemonem jest “Love’s Gonna Get You”, za któym stoją Fedde le Grand oraz D.O.D. Szokuje obecność jednego z big roomowych szlagierów roku 2014, aż na pozycji szóstej – znajdziemy tam bowiem “Tremor” od Martina Garrixa oraz duetu Dimitri Vegas & Like Mike.

bigroom-12months

Zanim zajrzymy do TOP 100, warto jeszcze rzucić okiem do kategorii Trance – a tam przoduje “Saving Light”, czyli wspólny utwór Standerwicka oraz Garetha Emery’ego, wydany w Monstercat. Co prawda Armin van Buuren nie zajął pierwszego miejsca, ale w TOP 10 można go znaleźć aż trzykrotnie.

trance-12months

No dobrze, ale jak to wszystko się ma do TOP 100 bez podziału na gatunki? Teza postawiona przeze mnie na początku wpisu jak najbardziej jest prawdziwa. W ostatnich 12 miesiącach bank rozbił duet CamelPhat, o którym było już wyżej – na szczycie bowiem przytaczana już “Cola”, zaś na miejscu drugim – “Hangin Out With Charlie”. Popularnych brzmień szukać trzeba na dalszych pozycjach – na przykład “Tunnel Vision” od Zonderling dopiero na 40. pozycji.

top100-12months

O autorze

Avatar autora
Patryk Wojtanowicz editor