Billboard ogłosił swój ranking artystów EDM. Rośnie konkurencja dla DJ Mag?

2 Mar 2018

Nie muszę nikomu chyba dokładnie tłumaczyć, jak duże emocje wzbudza w fanach muzyki elektronicznej coroczny plebiscyt DJ Mag Top 100 DJs. Jako niezbity dowód może świadczyć chociażby fakt, iż podczas poprzednich ogłoszeń wyników nasze serwery nie wytrzymywały naporu czytelników ciekawych aktualizowanej na bieżąco listy artystów. Wydarzenie to, będące integralną częścią Amsterdam Dance Event, ma także spory wpływ na ilość bookingów oraz na to, ile ktoś musiałby zapłacić, aby dany wykonawca wystąpił na festiwalu czy w klubie. Dlatego, mimo iż jest to kontrowersyjny i niemiarodajny plebiscyt, to jednak jest on pewnym wyznacznikiem na scenie EDM.

Natura nie znosi jednak próżni, pojawić musiała się więc konkurencja. Swego czasu był plebiscyt Resident Advisor, i nie ukrywajmy – dotyczył on bardziej undergroundowych producentów czy DJ-ów. Jednak redakcja w ubiegłym roku postanowiła zrezygnować z organizacji głosowania z powodu (uwaga, trzymajcie się krzeseł!) zbyt dużej ilości białych mężczyzn z Europy i USA w rankingu, co, według portalu, nie jest miarodajnym osądem ogółu elektronicznego podziemia, w którym spory udział mają także kobiety.

Pojawiło się w międzyczasie także wiele innych plebiscytów, w tym ten, organizowany na portalu Reddit. Jednakże dopiero teraz można mówić o nieco bardziej realnej konkurencji dla DJ Maga po tej mainstreamowej stronie sceny. Rękawicę rzuca bowiem Billboard, czyli portal zajmujący się szeroko rozumianą muzyką Pop.

Billboard Dance, czyli EDM-owa część redakcji, postanowiła zabrać się za ranking najlepszych elektronicznych wykonawców w zupełnie inny sposób, który notabene brzmi spektakularnie – wyniki bowiem mają być zależne od wielu czynników – począwszy od pozycji na listach przebojów, przez ilość bookingów, na głosowaniu w internecie skończywszy. Trzeba przyznać, plan bardzo ambitny.

Głosowanie trwa do 16 marca, ogłoszenie wyników – tydzień później, podczas Miami Music Week. Jak będą wyglądać wyniki zestawienia? Jestem ogromnie ciekaw. Kto wie, może Martin Garrix będzie na szczycie listy najlepszych DJ-ów i producentów nie tylko dzięki głosom fanów, ale także za sprawą suchych faktów?

Jeśli chcecie dołożyć się do interesu i mieć jakiś wpływ na to zestawienie, to możecie oddać swój głos, wchodząc tutaj.

O autorze

Avatar autora
Patryk Wojtanowicz editor