Boris Brejcha o genezie maski, powstaniu “Gravity” i początkach kariery [WYWIAD]

8 Lut 2020

Z okazji premiery albumu “Space Diver”, Boris Brejcha udzielił kilku wywiadów. Opowiedział w nich, m.in. o powstaniu krążka, selekcji utworów, początkach kariery i genezie charakterystycznej maski. Postanowiłem wybrać kilka najciekawszy odpowiedzi Borisa i tym samym przybliżę Wam postać tego oryginalnego producenta.

Dlaczego Boris Brejcha nosi maskę?

Tak jak wspomniałem, Boris udzielił kilku wywiadów, z których wybrałem kilka najciekawszych odpowiedzi. Pierwszy z nich pojawił się na łamach Clashmusic.com, gdzie Brejcha opowiedział o selekcji utworów do albumu, występie dla Cercle w Château de Fontainebleau i genezie maski.

Album “Space Diver” składa się z 12 utwór, jednak jak się okazuje, Boris postawił na ostrą selekcję spośród około 50 ukończonych kawałków.

“Trudno było wybrać tylko 12 utworów do albumu. W sumie miałem około 50 ukończonych kawałków, które mogły się znaleźć na płycie. Niektóre z nich miały nawet 3 lata, po prostu leżały na dysku, poczułem że może powinny zostać wydane, ale część z nich mnie nie zadowalała, więc się nie załapały” – Boris Brejcha

W tym momencie set Brejchy dla Cercle, który został nagrany w Château de Fontainebleau zaliczył na YouTube ponad 27 milionów wyświetleń. Jest to niewątpliwy sukces, ale faktem jest, że nie tak łatwo było namówić Borisa do darmowego koncertu.

“Na początku nie chciałem tam zagrać. Skontaktowali się ze mną i chcieli abym wystąpił za darmo. To fajna lokalizacja, ale dwa razy odmówiłem. Mogłem w tym czasie zagrać gdzieś indziej, na tym polega mój biznes. Za trzecim razem, gdy mnie zapytali – zgodziłem się i miało to duży wpływ na moją karierę” – Boris Brejcha

Boris Brejcha @ Château de Fontainebleau for Cercle

Nieodłącznym elementem występów niemieckiego producenta jest charakterystyczna, wenecka maska. Pomysł na ten gadżet pojawił się spontanicznie, gdy Brejcha miał zagrać swój pierwszy set w życiu i to w Brazylii. Producent chciał się jakoś wyróżnić i postawiła na ozdobę twarzy.

“Pojawiła się od samego początku. Pochodzę z Niemiec, ale jakimś zrządzeniem losu mój pierwszy występ miał miejsce w Brazylii. Wówczas po raz pierwszy leciałem za granicę i pomyślałem, że na tej planecie jest tak wielu DJ-ów, więc muszę się jakoś wyróżnić. Rozmyślałem o karnawale w Rio i tych wszystkich szalonych imprezach i przebraniach, to było moją inspiracją, wtedy zrodził się pomysł” – Boris Brejcha

Pomysł z wenecką maską zyskał aprobatę słuchaczy, ale jednocześnie zmusił Borisa do jeszcze cięższej pracy nad muzyką. Artysta nie chciał, aby kojarzono go tylko i wyłącznie z gadżetem.

“Ludzie rozpoznają takie postaci, Daft Punk, Deadmau5, Marshmello. Maska odegrała ważną rolę, ale jednocześnie zmusiła mnie do rozwijania własnej twórczości. Nie chcę, żeby chodziło tylko o maskę” – Boris Brejcha

Początki kariery i narodziny “Gravity”

Drugi z wywiadów, który Wam przytoczę został udzielony dla portalu YourEDM. Dowiedzieliśmy się z niego szczegółów na temat początków kariery Borisa, który to od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie muzyką. Poznaliśmy również genezę jednego z najbardziej znanych utworów Brejchy o nazwie “Gravity”.

Wychodzi na to, że artysta zaczął swoją przygodę z muzyką elektroniczną już w wieku 12 lat. Jako, że śledził poczynania Armina van Buuren i Paul van Dyka, początkowo produkował Trance, a następnie zainteresował się brzmieniami Techno.

“Wkręciłem się w muzykę elektroniczną, gdy miałem jakieś 12 lat. Spotkałem gościa, miał płytę z Hardcorem, w stylu Matador. To był pierwszy raz, gdy usłyszałem muzykę elektroniczną. Wcześniej byłem częścią zespołu, grałem na perkusji, keyboardzie i tego typu instrumentach. Ale te elektroniczne dźwięki były dla mnie czymś nowym, bo usłyszałem je po raz pierwszy. Po jakimś czasie kupiłem komputer i program do tworzenia muzyki, tylko po to, aby dowiedzieć się jak mogę sam tworzyć te dźwięki. Następnie przez lata produkowałem dużo Trance’u, bo byłem wielkim fanem Armina van Buurena, Paul van Dyka itd. Tak, to była dobra zabawa. Jakiś czas później spotkałem się z przyjacielem, który produkował Techno i Minimal. Spróbowałem tego, polubiłem i przerzuciłem się z Trance’u na Techno. Rok później wydałem swój pierwszy utwór i od tamtej pory pnę się w górę” – Boris Brejcha

Ciekawostką jest geneza utworu “Gravity”, który jest nieodłącznym elementem setów Borisa. Magiczna melodia zrodziła się tak naprawdę przypadkiem, podczas jednej z sesji w studiu.

“Pamiętam, jak trzy lata temu produkowałem ‘Gravity’. Byłem wówczas singlem, pamiętam że padał deszcz, było pochmurnie i zimno, a ja siedziałem sam w domu. Zastanawiałem się co robić, czy powinienem coś zjeść, a może pograć na PlayStation? Ostatecznie poszedłem do studia, bawiłem się pianinem i tak powstała melodia ‘Gravity’. Myślę, że wpływ miała obecna, deszczowa i pochmurna pogoda” – Boris Brejcha

Boris Brejcha coraz popularniejszy

Nie ulega wątpliwości, że kariera Borisa Brejchy nabiera rozpędu. Dowodem samym w sobie są kolejne bookingi i wyprzedane koncerty. Aktualnie producent pracuje w studiu nad nową muzyką, więc warto śledzić jego Insta Stories. Publikuje tam fragmenty nowych kawałków, tytuły oraz orientacyjne daty premiery.

Jeśli chcecie wybrać się na koncert Borisa Brejchy, to 30 maja wystąpi on w Warszawie. Zapraszam do dołączenia do wydarzenia: Boris Brejcha – Warszawa Hala EXPO XXI

Zobacz również:

Boris Brejcha – Gravity feat. Laura Korinth

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.