Calvin Harris obraził fanów Dubstepu. Drama o plagiat teledysku!

1 Lut 2019

Twitterowe kłótnie to chleb powszedni, jeśli chodzi o branżę muzyczną. Wszak konflikty dotyczą twórczości artystów, którzy zaciekle bronią swojego dzieła. Tym razem nie chodzi o Deadmau5’a, a o kogoś z zupełnie innego odłamu muzyki elektronicznej. Wielokrotnie tytułowany najlepiej zarabiającym DJ-em/producentem – Calvin Harris, został posądzony o bardzo mocne zainspirowanie się teledyskiem innego artysty. W trakcie dyskusji padły mocne i niepotrzebne słowa, ale… Już tłumaczę o co chodzi!

Producent o aliasie Apashe opublikował na YouTube teledysk do utworu “Majesty”, który jest częścią EP-ki “Requiem”. Zasadniczo nagranie wyróżnia się oryginalna kolorystyką, specyficznym humorem, człowiekiem w czerwonym dresie Adidasa, udziałem koni i pełnym wzgórz oraz rzek krajobrazem. Teledysk ukazał się 21 listopada na kanale Trap City, a do tej pory zgarnął ponad 600 tys. wyświetleń.

Na podobny pomysł wpadł Calvin Harris, który publikując teledysk do swojego nowego utworu “Giant”, stworzonym wspólnie z Rag’n’Bone Man, przypadkowo lub celowo – zainspirował się wideo Apashe. U Calvina, mniej więcej od 1:40, również pojawia się specyficzna, różowawa kolorystyka, konie oraz kliku ludzi w czerwonych, w zasadzie identycznych jak u Apashe dresach. Całość możecie porównać sami, albo spojrzeć niżej, bo zdenerwowany producent wrzucił kilka screenów na swojego Twittera.

Tutaj docieramy do ostrej wymiany zdań na Twitterze, pomiędzy Apashe i Calvinem Harrisem. Część Tweetów nadal istnieje, a inne zostały usunięte, ale w internecie nic nie ginie. Zacznijmy od początku…

“Naprawdę Calvin Harris? Wiem, że się starzejesz i brakuje Ci inspiracji, ale czy musisz kopiować mój teledysk? To naprawdę słabe.” – Apashe

“Sprawdź ten artykuł z 2014 roku i przestań obrażać legendy” – Calvin Harris

https://twitter.com/Apashe_Music/status/1091053194862645248

“Niezależnie od inspiracji, kolorystyka i kąt/ruchy kamery są podobne. Jest taka sama historia (pomijając humor), sceneria jest taka sama, ale też inna od tej z Twojego linku, gdzie konie są w mieście. Nie jestem pewien kogo nazwałeś legendą.” – Apashe

W dyskusję wmieszał się inny producent – TenGraphs, który stanął po stronie Apashe. W kolejnej wymianie zdań pomiędzy producentami, Calvin wysłał Tweeta, którego z pewnością będzie żałował. Wiadomość została usunięta, ale pozostał screen.

“Wracaj do swojej ‘nazi’, headbangerowej muzyki Ty mały prostaku” – Calvin Harris

Jako, że TenGraphs tworzy muzykę z gatunku Dubstep, to i cała społeczność skupiona wokół tych brzmień poczuła się obrażona. Oczywiście chodzi o zwrot “nazi”, który jest delikatnie mówiąc – obraźliwy. Tweet został usunięty, ale nadal krąży w sieci i prędko nie zniknie. Calvin wkroczył na grząski grunt i ciężko będzie mu teraz się z tego wytłumaczyć… o ile w ogóle to zrobi.

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.