Czego słuchają polscy nastolatkowie? Sprawdź wyniki badań!

2 Lut 2019

Narodowe Centrum Kultury przeprowadziło badanie wśród polskich nastolatków, które dotyczyło sztuki i dziedzictwa narodowego. Biorąc pod uwagę, że interesujemy się EDM, to dla nas najciekawsza jest kwestia muzyki słuchanej przez młodzież w naszym kraju. W gwoli ścisłości, badana grupa liczyła 2069 osób w wieku 12-17 lat. Przejdźmy do konkretów…

Nikogo nie zdziwi fakt, że 99% badanych słucha muzyki. Spokojnie, to nie jest najważniejszy wniosek! Nastolatkowie najczęściej słuchają rapu/hip-hopu, następnie popu, a trzecie miejsce podium zajmuje muzyka rockowa. Czwarte miejsce zajmuje… disco polo, tuż za nim znajduje się “Dance” (cokolwiek to znaczy), a szósta lokata, to muzyka elektroniczna. Stawkę zamyka muzyka filmowa. Wykres możecie sprawdzić poniżej.

Badania zagłębiły się również w ulubionych artystów polskiej młodzieży. Skoro dominuje rap, to i właśnie artyści z tego nurtu dominują w zestawieniu. Dopiero na 9 miejscu znalazł się David Guetta, a na osiemnastym Alan Walker. Walka była zacięta, bo w starciu brali udział, m.in. Zenon Martyniuk czy Boys.

Kolejnym krokiem było ustalenie “diety muzycznej” nastolatków, czyli zbioru gatunków muzycznych, których słuchają. W ten sposób powstała sieć powiązań pomiędzy gatunkami muzycznymi. Innymi słowy, czego jeszcze słucha ktoś, kto np. głównie słucha EDM. Wychodzi na to, że młodzież ceniąca muzykę elektroniczną, w dalszej kolejności ceni również pop oraz rap.

I teraz docieramy do – moim zdaniem – najciekawszych wniosków. Badacze sprawdzili powiązanie wykształcenia rodziców z preferowanym przez dzieci gatunkiem muzycznym. Na zdecydowanym, pierwszym miejscu znajduje się rock, a na drugim… muzyka elektroniczna! Oznacza to, że widać mocne powiązanie pomiędzy wyższym wykształceniem rodziców a ich dziećmi preferującymi muzykę elektroniczną. Na końcu znajduje się disco polo, a dokładne procenty sprawdzicie poniżej.

Na koniec przypominam, że wszystkie te wyniki dotyczą badanej grupy, która wynosiła lekko powyżej 2000 osób. Czy są miarodajne? Jeśli jesteście w wieku 12-17 lat, to sami możecie potwierdzić lub zanegować rezultaty. Ostatecznie, każdy z nas słucha tego co lubi, a przecież o to chodzi, aby mieć przyjemność z obcowania z muzyką.

Źródło: nck.pl

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.