Darmowy roaming u operatorów. Sprawdź oferty i wybierz najlepszą!

17 Cze 2017

darmowy roaming
Zbliżają się wakacje, a tym samym czas letnich festiwali. Nie tylko w naszym pięknym kraju, lecz także i poza naszymi granicami. Zapewne część z Was wybiera się na Tomorrowland czy Ultra Europe. W tym roku nie będziecie musieli martwić się o dodatkowe koszta wykonując połączenia głosowe i korzystając z pakietów internetowych. Dzięki Unii Europejskiej został wprowadzony darmowy roaming. Przedstawię Wam pokrótce, jak to będzie wyglądało u poszczególnych operatorów.

Zacznijmy od największej sieci, czyli Play. Oferta prezentuje się następująco:

TaryfaKoszt wykonania połączeniaKoszt odebrania połączeniaKoszt jednego SMSaKoszt 1MB danych
 Abonament0 zł0 zł0 zł0 zł
Mix0,29 zł0 zł0, 09 zł0 zł
Oferta na kartę0,29 zł0 zł0, 09zł0 zł

Skupmy się tutaj na najważniejszym, czyli pakietach w GB. Wiadomym jest, że najczęściej siedzimy na Facebooka i Snapchata. Dla kogo zatem będzie to opłacalne? Najmniej stratni będą posiadacze abonamentu, w zależności od taryfy od 2 GB w przypadku Formuła Solo S, aż do nawet 5,3 GB w przypadku Formuła Rodzina L. Zdecydowanie gorzej będą mieli posiadacze ofert na kartę. Tam np. bardzo popularny u nas pakiet 600 MB za 5 zł, daje nam możliwość wykorzystanie tylko 250 MB na terenie UE, a pakiet 2 GB trochę więcej, bo 450 MB.

Teraz omówię ofertę firmy Plus:

TaryfaKoszt wykonania połączeniaKoszt odebrania połączeniaKoszt jednego SMSaKoszt 1MB danych
Abonament0 zł0 zł0 zł0,04 zł
Mix0,29 zł0 zł (Pierwsze 300 minut), kolejne 0,05 zł0,19 zł 0,19 zł
Oferta pre-paid0, 29 zł 0 zł (pierwsze 150 min). za kolejne 0,05 zł 0,19 zł 0,19 zł

Tutaj akurat bez niespodzianek, wprowadzono RLAH, czyli roaming jak w domu. Ceny są takie same jak w przypadku połączeń krajowych.

Trzecią siecią jaką opiszę jest Orange:

TaryfaKoszt wykonania połączeniaKoszt odebrania połączeniaKoszt jednego SMSaKoszt 1MB danych
Abonament0 zł0 zł0 zł0 zł za pierwsze 1-8 GB, następnie 0,04 zł
Oferta pre-paid0, 29 zł 0 zł0,15 – 0,30 zł 0,10 zł

Pomarańczowy operator też dostosował się do nowych wytycznych Komisji Europejskiej oferując takie same stawki w kraju, jak i zagranicą. Wyjątkiem są oferty na kartę. Stawki wahają się mniej więcej od 15 do 30 gr. za sms i 29 gr. za minutę połączenia.

Ostatnim operatorem jest T-Mobile:

TaryfaKoszt wykonania połączeniaKoszt odebrania połączeniaKoszt jednego SMSaKoszt 1MB danych
Abonament0 zł0 zł0 zł0 zł za pierwsze 1,5 – 4 GB
Mix0 zł0 zł 0 zł 0 zł
Oferta pre-paid0 zł 0 zł 0 zł 0 zł

W T-Mobile nielimitowane będą rozmowy w całej UE. Jeśli jednak rozmawiamy i korzystamy z internetu głownie za granicą, a w każdym razi mniej niż w ojczystym kraju, to możliwe jest, że operator poprosi nas o wyjaśnienie i w wtedy zamiast typowego No-Limit, internet zostanie ograniczony od 1,5GB do 4GB w zależności od abonamentu.

W kolejnej części przedstawię oferty operatorów wirtualnych. Jednak teraz możecie śmiało korzystać ze swoich smartfonów w Niemczech, Austrii, Chorwacji czy Czech nie bojąc się limity. Darmowy roaming, czyli jeden problem z głowy. To co? Teraz tylko wziąć podręczny bagaż, bilety i ruszyć w wymarzoną podróż!

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.