DJ Snake i Lil Jon oskarżeni o plagiat hitu “Turn Down For What”!

7 maja 2017

djsnake_album
Coraz częściej słyszymy o pozwach dotyczących własności intelektualnej, gdzie poszkodowani żądają sporych odszkodowań. Nie jest to dziwne, jednak czasami zdarzają kurioza w postaci zastrzeżenia pewnego zwrotu, np. tak jak kiedyś zrobiła to Taylor Swift, gdy przywłaszczyła sobie prawa do liczby “1989”, a także wyrażeń typu “This Sick Beat” czy “Speak Now”.

Takiego kroku nie poczynił raper Freddie Gz wydając w 2013 roku “Turn Down For What”. Kojarzycie tytuł? Tak samo nazywa się wielki przebój DJ Snake’a i Lil Jona. W 2014 roku na ten kawałek nie było mocnych, ponad 670 mln wyświetleń w serwisie YouTube oraz nominacje do MTV Video Music Awards, mówią same za siebie. Sukcesy te, pozwoliły Francuzowi wypłynąć na szerokie wody i udać się do panteonu najpopularniejszych artystów.

Wracając do sprawy, w czwartek, w Nowym Jorku doszło do procesu, gdzie DJ Snake i Lil Jon stanęli jako oskarżeni o plagiat kawałka “Turn Down For What”. Stroną pokrzywdzoną jest Freddy Gz, twórca pierwotnej wersji, która powstała 3 miesiące przed numerem tej dwójki. Raper oskarża, że wykorzystano podobną melodię, rytm, a także to nieszczęsne wyrażenie. Smaczku dodaje fakt, że firmę wydawniczą Golden Crown Publishing reprezentuje prawnik Richard Busch, który ma doświadczenie w takich bataliach sądowych. Stał za rodziną Marvina Gaye, w sprawie plagiatu o “Blurred Lines”, a także pojawił się w imieniu powoda w pozwie dotyczącym plagiatu “Photograph” Eda Sheerana.

Golden Crown Publishing oczekuje od oskarżonych odszkodowania twierdząc, że “dzieło narusza prawo, jest odpowiedzialne za popularność, a także za zyski strony pozwanej.” Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Tylko czemu tak późno, czyżby chęć szybkiego zarobku? Czekamy na dalszy rozwój sytuacji.

Poniżej możecie usłyszeć i porównać wspomniane kawałki. Czy słyszycie podobieństwo?

DJ Snake, Lil Jon – Turn Down for What

Freddie Gz – Turn Up for What

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.