Dlaczego uwielbiamy bas w muzyce?
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego to właśnie bas odgrywa największą rolę we współczesnej muzyce? Niskie tony potrafią doprowadzić ludzi do szaleństwa, co możemy zaobserwować np. na festiwalach EDM, gdzie w momencie “dropu” publika rytmicznie skacze do góry. Niektórzy prześmiewczo nazywają to “kultem dropu”, jednak okazuje się, że takie zachowanie ma naukowe podstawy.
Kanał The Verge, postanowił przyjrzeć się temu powszechnemu zjawisku i znaleźć badania naukowe, które tłumaczą tak duże znaczenie basu w muzyce. Okazuje się, że jak tylko płód rozwinie ośrodki słuchowe, nasłuchuje on niskich częstotliwości, takich jak bicie serca matki czy ton jej głosu. Do środka docierają z zewnątrz stłumione dźwięki, ponieważ ciało skutecznie izoluje wyższe częstotliwości. Naukowcy uważają, że zjawisko te odgrywa istotną rolę w kształtowaniu się cech mowy dziecka.
Bas ma istotny wpływ na pracę organizmu. Może on zmienić poziom adrenaliny lub wpłynąć na rytm pracy serca. W Kanadzie przeprowadzona badania, gdzie pacjentom odgrywano wyższe i niższe dźwięki, przy czym od czasu do czasu, część z nich była grana z lekkim opóźnieniem. Mózg momentalnie odbierał tę różnicę w rytmie, a zjawisko to nazwano Mismatch Negativity (MMN). W toku dalszych testów okazało się, że mózg jest dużo wrażliwszy na zmiany rytmu w niższych częstotliwościach. Wynika z tego, że ludzie lepiej reagują na rytm, który wybijany jest poprzez niższe tony.
Poniżej możecie obejrzeć materiał, na podstawie którego dodałem ten wpis.