Festiwale są ekologiczne, bo… wiele osób nie korzysta z prysznica

3 Paź 2019

Ten intrygujący tytuł ma odzwierciedlenie w badaniach, które przeprowadzili naukowcy. Tym razem nie amerykańscy, a z The University of Manchester, University College London i Lund University ze Szwecji. Wybrali się oni na dwa festiwale muzyczne w Anglii i zapytali uczestników, jak często biorą prysznic w trakcie kilkudniowego wydarzenia. Czy festiwale są ekologiczne? Wyniki są nieco zaskakujące.

Czyli nikt się nie myje?

Badacze przeprowadzili wywiad z 60 uczestnikami, a także uzyskali odpowiedzi poprzez 250 wypełnionych kwestionariuszy. Wynika z nich, że wiele osób pakuje do plecaka mydło, szampon i ręcznik, ale… bardzo często zostają nietknięte, mimo dostępności w pełni wyposażonych pryszniców. Główny powód, to poczucie straty czasu, bo w tym samym momencie można porozmawiać z przyjaciółmi albo potańczyć.

“Każdy kto był na festiwalu spodziewa się, że będzie przez kilka dni nieco brudny, ale wyniki naszych badań pokazują coś głębszego – chodzi o to, jak szybko uczestnicy adaptują się do nowych warunków. To ukazuje, że nasza codzienna higiena, która najczęściej odbywa się za zamkniętymi drzwiami, tak naprawdę wynika z przynależności do społeczeństwa. Z pozoru nie do ruszenia praktyki, mogą się zmieniać, gdy stykamy się z nowymi sytuacjami społecznymi, albo ścieramy się z inną infrastrukturą” – Dr. Alison Browne, jeden z naukowców biorący udział w projekcie

Jaki wpływ na ekologię ma prysznic?

Mówiąc o prysznicu i ekologii, oczywiście chodzi o zużytą wodę. W swoich obliczeniach, badacze podali przykład 4 -dniowego festiwalu, w którym bierze udział 150 000 osób. Zakładając, że przeciętna kąpiel przy użyciu prysznica zużywa 62 litry wody, taka zmiana w nawykach może zaoszczędzić około 37 milionów litrów wody. Oczywiście są to orientacyjne i wyidealizowane dane, ale dają one pogląd na potencjał zagadnienia. Czy biorąc pod uwagę całą organizację, festiwale są ekologiczne? To już dużo obszerniejszy temat.

Źródło: phys.org

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.