Green Velvet: “Techno i House to nie jest EDM”. Jak to w końcu jest?

2 Sty 2020

Jak bumerang powraca temat skrótu EDM i gatunków muzycznych, które w sobie zawiera. Słynne i z pozoru niewinne “Electronic Dane Music” wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Tym razem kwestię tę poruszył Green Velvet, który jasno stwierdził, że Techno i House nie należą do EDM. Czy ma rację?

Green Velvet nie ma wątpliwości

Wydaje się, że w tym temacie powiedziano już wszystko, a jednak regularnie pojawiają się artyści, którzy odświeżają kwestię definicji EDM. Dołączył do nich Green Velvet, który na koniec roku 2019 podzielił się swoimi przemyśleniami. Amerykański DJ i producent bez ogródek stwierdził, że gatunki muzyczne takie jak House i Techno nie należą do zbioru Electronic Dane Music, rozumianego jako skrót EDM.

“Czy EDM zostało stworzone przez ludzi, którzy nie chcieli uznać twórców House/Techno… Tak jak to miało miejsce w przypadku Rock & Roll? Dociekliwe umysły chcą to wiedzieć. Nie mów, że House & Techno to EDM… Bo powstały zanim pojawiło się EDM. Sam poszukaj informacji i sprawdź kiedy po raz pierwszy użyto terminu EDM” – Green Velvet

Głównym argumentem Green Velvet jest historia, a konkretnie daty. Zaproponował on, aby każdy we własnym zakresie sprawdził kiedy powstały House i Techno oraz kiedy po raz pierwszy użyto terminu EDM. Warto również zwrócić uwagę na pierwsze zdanie, w którym czuć nutkę żalu w stosunku do twórców terminu EDM, którzy – jego zdaniem – nie okazali należytego szacunku prekursorom House i Techno.

Czy House i Techno to EDM?

Faktem jest, że termin EDM – rozumiany jako Electronic Dance Music – powstał w celach marketingowych. Wpływowi ludzie inwestowali potężne pieniądze w rozwój festiwali z muzyką elektroniczną i związanej z nimi kultury. Właśnie dlatego potrzebowali zbiorczego terminu, który zawiera w sobie wiele odmian elektronicznych brzmień i tym samym łączy ludzi na całym świecie pod jednym hasłem. Wybór padł na EDM, które tłumacząc na polski oznacza “elektroniczna muzyka taneczna”. Jakby nie patrzeć, mimo różnorodności brzmień, muzyka prezentowana na dużych festiwalach ma na celu zabawę. Forma tej zabawy i ekspresja bywają różne, ale cel nadal jest ten sam.

Z drugiej strony, w powszechnym rozumieniu EDM oznacza popularną i łatwo przyswajalną muzykę elektroniczną, którą możemy usłyszeć w topce list przebojów.  Część osób kojarzy EDM z typowo festiwalowymi brzmieniami, jak np. Bigroom, który w momencie wzrostu popularności wydarzeń z muzyką elektroniczną – był na fali. Jest to bardzo, ale to bardzo ogólny termin, który mimo że został przyjęty w globalnej świadomości, to nadal będzie budził kontrowersje.

Zapraszam Was do obejrzenia mojej rozmowy z Mattem Bukovskim, która dotyczyła przynależności muzyki Trance do EDM.

Zobacz również:

Czy Trance to EDM? Feat. Matt Bukovski

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.