Hardwell: “Musiałem się cofnąć, żeby wrócić silniejszym niż kiedykolwiek”

30 Sty 2020

Hardwell został gościem drugiego epizodu audycji “Revealed Podcast”. W trakcie trwającej niespełna godzinę rozmowy, Robbert opowiedział o początkach kariery, założeniu własnej wytwórni, a także wprost wyznał, dlaczego zawiesił karierę DJ-ską. Wywiad pełen jest ciekawostek, które pomagają lepiej zrozumieć kim jest Hardwell. Kiedy Robbert wróci na scenę?

Hardwell w Revealed Podcast

Widząc zapowiedź “Revealed Podcast” z udziałem Hardwella, aż podskoczyłem z radości. Miałem nadzieję na ciekawą rozmowę z Robbertem, która rzuci nieco światła na jego osobę i tak też się stało. Audycja pełna jest ciekawostek o właścicielu Revelead Recordings, który aktualnie przebywa na urlopie, a przynajmniej w kontekście odpoczynku od występów na scenie.

Początek rozmowy, to omówienie aktualnej formy Hardwella, który sam przyznał, że czuje się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Większość czasu poświęca na pracę w studiu nad nową muzyką, a także na zarządzanie wytwórnią. Robbert wyznał, że dystans do obowiązków sprawił, że zaczął tworzyć muzykę, którą po prostu lubi, zamiast zastanawiać się czy będzie pasowała do jego seta, oprawy i czy spodoba się fanom.

“W pewnym momencie występowałem tak często, że pracowałem tylko nad muzyką, która pasowała do moich setów. Teraz produkuję muzykę, którą ja sam naprawdę lubię. (…) Zajęło to dużo czasu, ale aktualnie, rok później, nigdy nie czułem się tak dobrze w studiu jak teraz. Naprawdę cieszę się z muzyki, którą teraz tworzę. Czuję, że jest ona bliższa tego kim naprawdę jestem” – Hardwell

Twórcza wolność służy Hardwellowi, który z pasją w oczach opowiadał o swoich nowych dziełach. Tak naprawdę dwa razy podkreślił w wywiadzie, że tworzy coś co czuje całym sobą, bez myślenia o przeznaczeniu utworu. To muzyka, którą on sam chciałby usłyszeć na dużej, festiwalowej scenie.

“Muzyka, którą teraz tworzę powstaje bez myślenia o innych rzeczach, jak oprawa wizualna itp. Po prostu tworzę muzykę, którą ja osobiście chciałbym usłyszeć na festiwalu. Tak jak mówiłem na początku wywiadu, robiłem wiele utworów, które potrzebowałem do seta, a jako że teraz nie jestem DJ-em, tworzę muzykę która płynie prosto z mojego serca i którą chcę usłyszeć na wielkiej scenie” – Hardwell

Garść ciekawostek o Revealed i “Spaceman”

We wstępie wspomniałem o ciekawostkach, a tych tu jest bez liku. Jedną z nich jest geneza nazwy “Revealed”, czyli wytwórni Robberta. Okazuje się, że swego czasu labele nie były zainteresowane twórczością Hardwella. Podczas wypadu ze znajomymi, bawiąc się i pijąc piwo, jeden z nich uznał, że trzeba “ukazać” (z ang. revealed) światu kim jest Robbert.

“Nazwa wytwórni ‘Revealed’ powstała w bardzo prosty sposób. Byłem na wakacjach, na plaży, nieco pijany, z grupką przyjaciół. Staliśmy tam, a co warto podkreślić – wytwórnie nie były zainteresowane moją muzyką, aż jeden z moich kolegów powiedział: ‘Hej, czas ukazać światu kim jest Hardwell’. To było to zdanie, tak powstała nazwa “Revealed'” – Hardwell

Dowiedzieliśmy się również, że znany wszystkim utwór “Spaceman” powstał w zaledwie dwadzieścia minut. Hardwell określił to jako “przebłysk w głowie”, dzięki czemu w błyskawicznym tempie stworzył jeden ze swoich ikonicznych kawałków.

“Nigdy nie szedłem do studia z nastawieniem, że muszę zrobić coś przełomowego. To przyszło naturalnie. Cały ‘Spaceman’, oprócz części perkusji, zrobiłem w 20 minut. Dosłownie 20 minut i zrobione. Melodia, akordy, wszystko powstało w mgnieniu oka” – Hardwell

Hardwell – Spaceman

Dlaczego Hardwell zawiesił karierę DJ-ską?

Dopiero pod koniec wywiadu została poruszona kwestia przerwy od występów na scenie. Hardwell wyznał, że z pewnością wpływ na jego decyzję o odpoczynku miała śmierć Tima Berglinga aka Avicii. Robbert chciał znaleźć czas na przekucie buzującej w nim inspiracji w muzykę. Niestety, ale ciągłe trasy koncertowe przeszkadzały w spełnieniu tego marzenia.

“Zdecydowanie Tim (Avicii) miał na to duży wpływ. Nie byłem wycieńczony, mogłem tak działać przez kolejne lata, w tym samym tempie. Nie byłem wykończony czy coś w tym stylu. Gdy opublikowałem artykuł z ogłoszeniem urlopu, ludzie zastanawiali się czy jestem chory, co się ze mną dzieje. Nic z tego nie miało miejsca, nie wypaliłem się. Byłem zmęczony, ale tak jak każdy DJ jest zmęczony po trasie. Mogłem tak dalej działać przez kolejne 10 lat, nie o to chodziło. Tak naprawdę było kilka powodów. Tak jak mówiłem we wcześniejszych wywiadach, chciałem popracować nad czymś nowym. Może nie do końca nowym, ale było we mnie tak dużo inspiracji, której nie mogłem wyrazić. Czułem, że to na mnie źle działa, że w środku się gotuję. Nie czułem się zrelaksowany, bo chciałem się skupić na produkcji muzyki zamiast na karierze DJ-skiej. W tym momencie zatrzymałem karierę DJ-ską i zadecydowałem o odpoczynku” – Hardwell

W ten oto sposób poznaliśmy odpowiedź na nurtujące wielu fanów pytanie: “dlaczego Hardwell zdecydował się na urlop?”. Zawsze to podkreślam i podkreślę również tym razem – mam ogromny szacunek do Robberta za odwagę, którą wykazał podejmując tę decyzję. Wbrew pozorom nie tak łatwo wysiąść z pędzącego pociągu z napisem kariera.

Wiem, że wielu z Was zastanawia się, czy i kiedy Hardwell wróci na scenę. Znamy odpowiedź tylko na pierwszą część, bowiem Robbert przyznał, że wróci, ale sam nie wie kiedy. Pozostaje nam czekać na nowe informacje, jednak świadomość, że jest w świetnej formie z pewnością wprowadza wiele spokoju.

Zobacz również:

Revealed Podcast Episode 2: Hardwell

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.