SLAM! prezentuje maraton muzyki z topowymi gwiazdami!

11 maja 2017

slam

W naszym kraju zdecydowanie brakuje stacji radiowej grającej współczesną elektroniczną muzykę taneczną. Kiedyś mieliśmy Planetę FM (i to w kilku odmianach), która 4 lata temu została przeniesiona do internetu – na jej miejscu pojawiło się radio, które nadaje muzykę sprzed lat i kieruje swój program do osób w wieku średnim i wyżej. Kiedyś też mieliśmy Czwórkę, czyli młodzieżową rozgłośnię Polskiego Radia, gdzie nieraz można było posłuchać dobrej elektroniki, często miksowanej na żywo. Dziś nadawane tam są informacje o sukcesach polskiego rządu i wpadkach opozycji. Niestety, ci którzy liczyliby na naczelne polskie CHRy, czyli na ESKĘ i RMF MAXXX, też muszą się obejść smakiem – obydwie rozgłośnie skupiają się na graniu w dużej mierze muzyki Pop i polskich przebojów. Szczególnie to drugie radio w ostatnich latach znacząco obniżyło swoje loty, między innymi usuwając jakiekolwiek audycje z muzyką klubową.

Entuzjaści muzyki elektronicznej musieli siłą rzeczy przenieść się do innych źródeł muzyki, przez co będzie jeszcze trudniej zaistnieć ewentualnemu nowemu graczowi, który zaryzykuje i wprowadzi do playlisty przeboje znane z festiwali takich, jak Ultra czy Tomorrowland.

Co nie wychodzi u nas, wychodzi jednak na Zachodzie – Dance Radio u Czechów, Sunshine Live u Niemców czy BBC Radio 1 u Anglików, to tylko jedne z przykładów. Jednakże moim zdaniem najbardziej godną uwagi alternatywą z Europy jest radio nadające w Holandii – mianowicie SLAM!

Istnieje ono w różnych formach od 1996 roku, natomiast pod obecną nazwą – od września 2015 – jednakże założenia dotyczące muzyki niezmienne pozostają od 12 lat. Na antenie, oprócz najpopularniejszych hitów z list przebojów, można usłyszeć sporą liczbę tanecznych singli z największych wytwórni pokroju Spinnin’ Records. Co więcej, w piątkowe i sobotnie noce można tam usłyszeć radio shows najpopularniejszych DJ-ów i producentów na świecie (w piątek EDM, w sobotę House/Deep/Techno). Ale to jeszcze nie koniec dobrych wiadomości dla entuzjastów muzyki elektronicznej – stacja nadająca na niemal całej powierzchni Holandii proponuje muzykę miksowaną już od samego rana w każdy piątek!

Audycja ta nazywa się MixMarathon i pojawia się na antenie w każdy piątek od godziny 6:00, a dzięki obecności radio shows od m.in. Olivera Heldensa, W&W, Don Diablo czy Dimitri Vegas & Like Mike, trwa ona przez równe 24 godziny. W przeszłości maraton ten pojawiał się w jeszcze dłuższej formie – chociażby podczas Amsterdam Dance Event, czy w ostatnie dni roku, jako MixMarathon XXL.

W tym tygodniu również jest przewidziane całodobowe granie, timetable zostawiam poniżej. W ubiegłym tygodniu w ramach redakcji słuchaliśmy tej audycji i z czystym sumieniem możemy ją polecić, podobnie jak użytkownicy naszej grupy.

Zapraszamy do słuchania, możecie to zrobić między innymi za pomocą strony internetowej radia.

12-mei-mixmarathon-compleet

O autorze

Avatar autora
Patryk Wojtanowicz editor