Ile zarabiają artyści za 1000 odtworzeń utworu? Dane na rok 2017!

25 Sie 2017

money-streaming-news

Platformy streamingowe, to obecnie najpopularniejszy sposób na słuchania swojej ulubionej muzyki. Stosunkowo tanie i wygodne rozwiązanie, znalazło wielu zwolenników na całym świecie. Wraz z rozwojem serwisów pokroju Spotify, pojawiły się również coraz to większe pieniądze, które można zarobić za odtworzenia utworu. Zainteresowało to największe wytwórnie muzyczne, które zaczęły upominać się o swoją dolę. Ale o jakich pieniądzach w ogóle mówimy?

Przejdźmy więc do konkretów, czyli danych przygotowanych przez Information is Beautiful. Wynika z nich, że artysta niezwiązany z żadną wytwórnią zarabia (za 1000 odtworzeń):

6,40$ – Apple Music
3,80$ – Spotify
0,60$ – YouTube

Podobne badania przeprowadziło RIAA (zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki). Ich wyniki wskazują na znacznie większe zarobki artystów (za 1000 odtworzeń):

12$ – Apple Music
7,50$ – Spotify
1,50$ – YouTube

01-riaa-apple-music-spotify-youtube

Taka różnica w szacowanych kwotach, czyli prawie dwukrotna, to wynik różnych baz danych i metod do porównania. Więcej na ten temat możecie przeczytać w źródle. Jedno pozostaje pewne, gdyby przychody z platform streamingowych były marginalne, to nikt by się nimi nie interesował, a póki co, obserwujemy odwrotną sytuację.

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.