Kim był ojciec Steve Aokiego?

31 Sie 2015

rocky-aoki-main

Co jakiś czas nachodzi mnie ochota na oglądanie filmów. Nie śledzę premier na bieżąco, więc mam ten przywilej, że zwykle poświęcam czas tylko na te polecane i warte obejrzenia produkcje. Jedną z nich był “Wilk z Wall Street”, który podbił kina na całym świecie. Pod koniec seansu padła wzmianka o Rocky Aoki, który był założycielem i właścicielem sieci restauracji “Benihana”. Tak zrodził się pomysł na kolejną ciekawostkę związaną z EDM, która dotyczy – jak łatwo się domyśleć – Steve Aokiego.

Hiroaki Aoki (Rocky Aoki) urodził się 9 października 1938 roku w Tokyo w Japonii. Jak młodzieniec grał w małym zespole Rock & Roll’owym, jednak z czasem porzucił go na rzecz sportu. Uczęszczał do Keio University, gdzie trenował lekkoatletykę, karate i wrestling. Zakwalifikował się na letnie Igrzyska Olimpijskie w 1960 roku w Rzymie w których… nie wziął udziału. Zamiast tego udał się do Stanów Zjednoczonych, gdzie w latach 1962-64 był niepokonanym wrestlerem w wadze muszej do 112 funtów (ok. 50 kg).

benihana-ny-1

Z czasem przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie studiował zarządzanie restauracją w New York City Community College. Pracował siedem dni w tygodniu jak sprzedawca lodów w wynajętej ciężarówce. Po tym jak uzyskał licencjat w 1963 roku i odłożył 10 000$, przekonał ojca do inwestycji w pierwszą restaurację “Benihana”. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że był to wyjątkowo lukratywny pomysł. Aktualnie w skład sieci lokali “Benihana” wchodzi 116 restauracji rozmieszczonych na całym świecie. W 2012 roku prawa do marki nabyła firma Angelo Gordon & Company za kwotę 296 mln $.

Prywatne życie Aokiego nie było tak udane jak zawodowe. Siedmioro dzieci z trzema różnymi kobietami ciężko uznać za sukces. Tym bardziej, że w 2005 roku pozwał czworo z nich (Grace, Kevin, Kyle i Echo) za próbę nielegalnego przejęcia jego biznesu, który w tamtym czasie był wyceniany na wartość pomiędzy 60-100 mln $. Rocky lubił adrenalinę. W 1979 roku rozbił się motorówką o most Golden Gate. W trakcie gdy dochodził do siebie w szpitalu, jego pierwsza żona (Chizuru Kobayashi) poznała tam kobietę (Pamela Hilberger) z którą jak się okazało Aoki miał już dziecko. Niedługo później rozwiódł się z Chizuru i w tym samym roku ożenił z Pamelą z którą rozwiódł się 10 lat później. Trzecia żona, Keiko Ono, okazała się tą ostatnią.

Oprócz wrestlingu i prowadzenia restauracji, Aoki miał na swoim koncie wiele innych osiągnięć:

– Zainwestował 3,5 mln $ w parę ultralekkich batyskafów za pomocą których badał wody u wybrzeży Japonii.
– Przez 34 lata należał do niego rekord najdłuższego lotu balonem.
– Był właścicielem magazynu porno “Genesis”, a kilka lat wcześniej prowadził klub o tej samej nazwie. Inwestycja w lokal okazała się klapą przez co stracił 2 mln $.
– Zdobył tytuł najlepszego gracza na świecie w Trik-traka (Backgammon).
– Regularnie startował w wyścigu Cannonball.

devon-aoki-artykuł

Wszyscy kojarzą syna Rocky’ego, Steve Aokiego, który jest znanym DJ-em i producentem. Warto jednak również wspomnieć o jego córce – Devon Aoki, która jest modelką (wypromowaną przez Kate Moss) i aktorką. Zagrała w takich filmach jak “Za szybcy za wściekli”, “Sin City” i “D.E.B.S”.

Rocky Aoki zmarł 10 lipca, 2008 roku na zapalenie płuc. W trakcie choroby cierpiał również na cukrzycę, wirusowe zapalenie wątroby typu C (którego nabawił się podczas transfuzji krwi po rozbiciu się motorówką) oraz marskość wątroby.

Jeśli myślicie, że Steve Aoki zawdzięcza swoją karierę ojcu, to muszę Was rozczarować. W 2013 roku udzielił wywiadu w którym jasno zaznaczył, że nie otrzymywał pieniędzy od ojca. Sam zapracował na swój sukces.

“Ojciec nigdy nie zainwestował w Dim Mak, nigdy nie dał mi nawet centa. Sam zapracował na wszystko co miał i chciał przekazać tę koncepcję dzieciom… więc wszyscy pracowaliśmy. Na początku pracowałem jako pomoc w kuchni w ‘Benihana’. Na studiach byłem telemarketerem oraz dostarczałem jedzenie na rowerze dla jednego z fast-foodów.” – Steve Aoki

“Dzięki ojcu poznałem wartość pieniądza. Nauczyłem się pokory. Nie byłem chroniony czy rozpieszczany. Wszystkie pieniądze jakie zarobiłem, zarobiłem sam.” – Steve Aoki

Źródła: finance.yahoo.com | fortune.com | wikipedia.com

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.