I.GOT.U wkracza do świata Hip-Hopu. Kim jest Esteta? [WYWIAD]

28 Gru 2019

Kilka dni temu na mediach społecznościowych I.GOT.U pojawiło się tajemnicze nagranie. Dowiedzieliśmy się z niego, że Adam pracuje nad nowym muzycznym projektem, poprzez który chce nam opowiedzieć o trudnych chwilach ze swojego życia. Spośród wielu scenariuszy pojawiających się w komentarzach, mało kto spodziewał się, że I.GOT.U wkroczy do świata Hip-Hopu. Kim jest Esteta? Czy Adam chce wkroczyć do świata młodych raperów?

I.GOT.U aka Esteta, czyli wywiad z Adamem Skrzypcem

Po premierze utworu “Demony”, czyli debiutanckiego singla Adama pod aliasem Esteta, miałem mieszane uczucia. Głównie dlatego, że spodziewałem się typowo elektronicznych brzmień. Zakładałem, że może postawi na jakieś eksperymentalne dźwięki, albo zabierze nas do świata ciężkiego i dojrzałego Techno. Okazało się, że Esteta to projekt, który stawia na hip-hopowy beat i szczery przekaz w tekście. Jak się nad tym zastanowić, to jest to idealna forma do podzielenia się swoimi przeżyciami, ale nadal – zaskakująca!

W mojej głowie zrodziło się kilka pytań do Adama, kilka kwestii, które chciał wyjaśnić i doprecyzować. W ten oto sposób powstał ten krótki, ale treściwy wywiad, który wyjaśnia czym i kim jest Esteta. Zapraszam Was do przeczytania mojej rozmowy z Adamem Skrzypcem aka Esteta aka I.GOT.U!

1. Dlaczego zdecydowałeś się na cover beatu? Dlaczego nie zrobiłeś w pełni autorskiego podkładu?

Track Luniza był moim pierwszym zderzeniem z Hip-Hopem i naturalnym dla mnie było przywołanie tych wspomnień w postaci utworu. Podkładów oryginalnych mam od groma, ale kiedy przypominałem sobie „I Got 5 On It” i zacząłem odtwarzać ten beat, moje serducho zaczęło bić szybciej. Nie mogłem tego zignorować.

2. W coverze “Wonderland”, który udostępniłeś na YouTube, słychać potencjał Twojego wokalu. Czy słyszalny w “Demonach” auto-tune jest elementem stylu Estety?

Nad auto-tunem, razem z Shimz’em, zastanawialiśmy się jakiś czas i finalnie uznaliśmy, że nadaje to tego „nowoczesnego” sznytu całemu utworowi. Stylu raczej bym nie przypisywał, bo na dzień dzisiejszy nie mam ściśle określonego kierunku. Wiem co chcę przekazać, a w jakiej formie to finalnie wyjdzie? To wie tylko mój komputer.

3. Zdecydowałeś się na zwrotki po polsku, jak i po angielsku. Skąd pomysł na wymieszanie dwóch języków w jednym kawałku?

Szczerze? Wyszło to spontanicznie. Kiedy „nawijałem na wolno” stwierdziłem, że będzie to fajne urozmaicenie i pewnego rodzaju „tribute” do oryginalnej kompozycji.

4. Czy Esteta nawiązuje w jakiś sposób do zyskującej popularność subklutury nowych raperów, jak np. Young Igi czy Young Multi?

Nic z tych rzeczy. Raperem nigdy nie byłem i nie będę. Robiąc to jestem świadomy, że fani tej subkultury mogą czuć się urażeni, że „dyskotekowy didżej” (co jest dla niektórych równoznaczne z Minecraftowym youtuberem) wchodzi “z buta” do ich świata. I tu chciałbym uprzedzić – „rap gra” to nie mój świat, a OLiS to nie mój cel.

5. Czy Esteta jest Twoim totalnie pobocznym projektem? Czy jednak teraz będziesz pracował tak samo nad aliasem I.GOT.U jak i nad Estetą?

Esteta to alter ego, którym będę mógł wyrazić siebie i jak zaznaczyłem w filmie zapowiadającym – opowiedzieć swoje historie, które ukształtowały mnie i doprowadziły swymi krętymi ścieżkami do miejsca, w którym znajduje się teraz. Odpowiadając na pytanie – nie, nie spodziewajcie się albumu.

Na pytania odpowiedział Adam Skrzypiec aka Esteta aka I.GOT.U

Dalsze losy Estety możecie śledzić na Instagramie oraz na YouTube. Zachęcam Was również do obejrzenia obszernego wywiadu z I.GOT.U, który nagraliśmy w kwietniu tego roku. Poruszyliśmy w nim wiele tematów związanych z pracą DJ-a/producenta, pobocznych projektów i trudnych chwil: Wywiad z I.GOT.U

Esteta – Demony (prod. I.GOT.U)

Zobacz również:

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.