KSHMR i Tigerlily skopiowiali utwór mniej znanego producenta?

9 Wrz 2016

kshmr_invincible_tigerlly

W świecie EDM wielokrotnie słyszeliśmy o przypadkach, w których niektóre utwory brzmiały niezwykle podobnie. Jednym z ostatnich przykładów jest David Guetta, który do swojego przeboju “This One’s For You” ułożył melodię bardzo podobną do tej z “Lean On”.  Tym razem zarzuty padły – o dziwo – na bardzo chwalonego za oryginalność przez ostatnie dwa lata KSHMR’a.

Obeznani słuchacze muzyki elektronicznej słusznie zauważyli, że nowy utwór Amerykanina “Invisible Children” nagrany wspólnie z Tigerlily brzmi bardzo podobnie do o wiele mniej znanej produkcji “IndiRasta” od niejakiego JANGO. O ile w większości przypadków piosenki, które były do siebie podobne różniły się w pewnym stopniu, o tyle w nowej produkcji Nilesa na dropie różnice są kosmetyczne. Sam KSHMR napisał na ten temat dość długi komentarz, w którym przyznaje rację co do podobieństwa i tłumaczy, że nigdy wcześniej nie słyszał tego utworu a sam drop po prostu wyszedł podobnie.

kshmrinvincible

“Widziałem wiele komentarzy na temat Invisible Children i utworu IndiRasta od Jango. Teraz to wyjaśnię:

Na początek, zgadzam się – brzmią podobnie. Głównie dlatego, że użyliśmy tego samego vokalnego sampla z paczki Indian Vocal Sessions. Stworzyliśmy też podobną linie bassową, która jest dla mnie dziwna. Ale przysięgam Wam, to tylko zbieg okoliczności. Nigdy przedtem nie słyszałem utworu Jango aż do czasu, kiedy wydałem Invisible Children i ludzie poinformowali mnie. 

Prawdą jest, że artyści dosyć często korzystają z pomysłów innych… Ale nie ja. Szacunek dla Jango, tutaj znajdziecie jego Soundcloud: https://soundcloud.com/jangomania” – KSHMR

Jednak sprawa ma drugie dno, bowiem ponoć współautorka tego numeru – Tigerlily – wysłała ten track do Tiesto, który odesłał ją do KSHMR’a i w taki sposób powstało “Invisible Children”. Melodie MIDI oraz sam wokal pochodzą z paczek sampli. Jest to idealny przykład, który pokazuje że lepiej dla twórców tworzyć własne melodie niż korzystać z gotowców znajdujących się w tego typu paczkach.

O autorze

Avatar autora
Krzysiek Brodowski editor