Martin Garrix – Problemy z prawami autorskimi na YouTube

19 Paź 2015

martin-garrix-youtube-prawa-autorskie-news-1

Martin Garrix, to jedna z ciekawszych postaci w świecie EDM. Od czasu wydanego w 2013 roku “Animals” minęło sporo czasu, jednak młody Holender go nie zmarnował. Aktualnie ma 19 lat i już teraz jest u szczytu kariery. Jego muzyka ewoluowała, nie są to nudne Bigroomy, tylko zdecydowanie bardziej dynamiczne utwory z gatunku Progressive House. Współpracował z wieloma producentami i wokalistami, w tym z m. in. Usherem i Edem Sheeranem. Pomimo tak wielkich sukcesów, jakiś czas temu postanowił rozstać się z wytwórnią, która od samego początku promowała jego dokonania, czyli Spinnin’ Records.

garrix-4-news

Kilka dni temu wszystkich fanów Garrixa, którzy chcieli sobie przypomnieć jego sety z Ultra Music Festival 2015 i Sziget Festival 2015, spotkała niemiła niespodzianka. Okazało się, że Sony Music i Warner Music Group, zablokowały je na mocy praw autorskich. Jak widać, nawet topowe gwiazdy EDM nie mają taryfy ulgowej.

garrix-1

“@Martin Garrix Co się stało z Twoim setem z Sziget na YouTube? Nie mogę się doczekać czwartego epizodu ‘Martin Garrix Show'” – Qasim Inayat

“Nie mam pojęcia… Jakieś głupie roszczenia ze strony Sony & Warner, jak widać w dzisiejszych czasach chodzi tylko o pieniądze” – Martin Garrix

garrix-2

“Dlaczego Twoje sety z Ultra 2015 i Sziget Festival na YouTube zostały zablokowane?” – Trace

“Wytwórnie… Podziękowania dla Sony i Warner Music” – Martin Garrix

garrix-3

“Dlaczego usunąłeś z YouTube swoje sety z UMF i Sziget?” – LuKio

“Nie zrobiłem tego, dwie wytwórnie to zrobiły, bardzo smutne, pracuję nad tym aby je przywrócić” – Martin Garrix

O ile sprawa dotyczy tutaj setów z dwóch festiwali, o tyle stwarza ona pewien precedens. Niektóre wytwórnie coraz zacieklej walczą o prawa autorskie. Moim zdaniem totalną głupotą jest atakować ludzi, którzy na olbrzymią skalę promują ich utwory. Być może, za jakiś czas okaże się, że podczas przygotowywania tracklisty na dany występ, będzie trzeba się zastanowić czy nie trafi się do sądu za naruszenie praw autorskich.

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.