MDMA – Jak zabija “tabletka szczęścia”? Skutki uboczne

25 Paź 2019

MDMA (3,4-Metylenodioksymetamfetamina, ecstasy, XTC), to jeden z najpopularniejszych narkotyków zażywanych podczas imprez. Słynna “tabletka szczęścia” wprowadza w stan euforii, pobudzenia, a także pozwala na głębsze odczuwanie muzyki i ruchu, ale… nie ma nic za darmo. Tak jak w przypadku innych używek i narkotyków, tak i w przypadku MDMA – zażywanie wiąże się z krótkotrwałymi i długotrwałymi konsekwencjami, oraz możliwymi, śmiertelnie niebezpiecznymi skutkami ubocznymi. W jaki sposób “zabija” i jakie skutki uboczne może mieć zażywanie MDMA?

Nie ma róży bez kolców

Do napisania tego artykułu skłonił mnie wpis na grupie Essential Music. Jeden z użytkowników dodał zdjęcie infografiki, która wisiała w toalecie, podczas jednej z imprez w ramach Amsterdam Dance Event. Grafika przypomina, aby po zażyciu MDMA (ecstasy) nie pić zbyt dużo wody, a w przypadku złego samopoczucia zgłosić się do obsługi medycznej.

Zdjęcie z Amsterdam Dance Event 2019

Mimo, że osobiście uważam, że kampanie powinny skupiać się wokół zabawy bez używek, to z jednym muszę się zgodzić – lepiej minimalizować straty zdrowotne. Właśnie dlatego postanowiłem rozwinąć temat skutków ubocznych związanych z zażywaniem MDMA, ze szczególnym naciskiem na te śmiertelnie niebezpieczne.

MDMA – krótkotrwałe skutki zażycia

Jak już wspomniałem, MDMA powoduje uczucie euforii i potęguje doznania płynące z muzyki. Te przyjemne skutki są związane ze zwiększonym wydzielaniem serotoniny, którą powszechnie nazywa się “hormonem szczęścia”. Pełni ona wiele innych funkcji w organizmie, ale w kontekście tego artykułu – skupimy się na tej jednej cesze. To właśnie z podniesionym poziomem serotoniny wiążą się efekty uboczne, czyli wzrost ciśnienia, przyśpieszony puls, szczękościsk, suchość w ustach czy też halucynacje.

Jeśli chodzi o krótkotrwałe skutki, to na następny dzień po zażyciu MDMA następuje obniżone samopoczucie, zmęczenie, senność czy też drażliwość i objawy te mogą się utrzymywać do kilku dni. Jest to nic innego, jak skutki obniżonego poziomu serotoniny i przeciążenia organizmu poprzedniej nocy. Powiedzmy, że jest to stosunkowo łagodny wymiar kary, bo zagrożenie jest znacznie większe.

MDMA – W czym tkwi problem?

Ciężko jednoznacznie przewidzieć możliwe skutki uboczne i zagrożenia płynące z zażycia MDMA, bo wiele tabletek zawiera różnego rodzaju domieszki. Śmierć najczęściej następuje nie tyle z powodu samego MDMA, co ze względu na mieszanie tej substancji z innymi używkami. Mogą one wywoływać lub wzmacniać skutki uboczne, o których za chwilę opowiem. Na statystykę mają wpływ również choroby, a w szczególności choroby serca i układu krążenia. Nie zawsze jesteśmy świadomi chorób. Tym bardziej, że część z nich objawia się przy przeciążeniu organizmu substancją i towarzyszącymi jej okolicznościami.

MDMA – Skutki uboczne

  • Przewodnienie hipotoniczne i hiponatermia (zbyt duża ilość wody w organizmie)

Jednym z efektów ubocznych zażycia MDMA jest suchość w ustach, jak i ogólnie zwiększone pragnienie. Jednak zbyt duża ilość wody w organizmie prowadzi do przewodnienia hipotonicznego, zwanego też zatruciem wodnym. Często wiąże się ono również z hiponatermią, czyli zmniejszoną ilością sodu we krwi. Pierwsze objawy nadmiaru wody w organizmie i niedoboru sodu we krwi, to wymioty, dezorientacja, skurcze mięśni i uczucie zmęczenia. Brak reakcji na objawy i tym samym brak specjalistycznej pomocy medycznej, może doprowadzić do obrzęku mózgu, drgawek, śpiączki, zatrzymania oddechu i akcji serca, a w finale śmierci.

  • Hipertermia i udar (przegrzanie organizmu)

Ponownie wracamy do tematu wody, ale w innym wydaniu. MDMA podnosi temperaturę ciała, a tym samym wzmaga pocenie. W kontekście imprez ma to znaczenie, bo wówczas dochodzi ruch fizyczny. Mam na myśli taniec, który na ogół odbywa się w miejscu, w którym jest ciepło (np. klub, hala, plac w pełnym słońcu). Te czynniki potęgują wzrost temperatury ciała i tym samym procesy chłodzenia, czyli pocenie się. Nadmiar wody jest szkodliwy, ale równie szkodliwy jest niedobór wody. Jeśli osoba, która zażyła MDMA bawi się we wspomnianych warunkach, jest narażona na hipertermie, czyli przegrzanie organizmu. Sprawa jest bardzo prosta – jeśli organizm ma deficyt wody, nie może się odpowiednio chłodzić. To z kolei, w skrajnym przypadku może doprowadzić do udaru cieplnego. Warto dodać, że zabawie bardzo często towarzyszy alkohol, który to jest diuretykiem (nasila wydalanie moczu).

  • Zespół serotoninowy (zbyt dużo serotoniny)

Mimo, że serotonina pozytywnie wpływa na nastrój, to jej nadmiar jest niebezpieczny. Spośród szeregu objawów przedawkowania, można wymienić wymioty, ból głowy, tachykardia czy też sztywność mięśni. Do przedawkowania dochodzi najczęściej poprzez jednoczesnej przyjmowania MDMA i innych narkotyków czy leków, np. antydepresantów.

Inne możliwe komplikacje

Samo działanie MDMA, jak i warunki w jakich najczęściej jest przyjmowane, narażają na szereg niebezpieczeństw. Głównie mam tu na myśli osoby z chorobami serca i układu krążenia. Przeciążenia na jakie wystawia MDMA są dla nich śmiertelnie niebezpieczne. Jeśli dodać do tego ryzyko związane z samą tabletką, która może zawierać losową ilość substancji, a także różnego rodzaju domieszki – istnieje realna możliwość przedawkowania. Ciężko jest przewidzieć wszystkie możliwe skutki uboczne i zagrożenia, bo nie zawsze są one związane z samym MDMA. Duże znaczenie ma mieszanka lub zupełnie inna, poboczna substancja.

Dlaczego o tym wszystkim informuję?

Każdy z nas jest na różnym etapie życia, podejmujemy mniej lub bardziej udane decyzje, które mają długofalowe skutki. Idealnie byłoby, gdyby każdy bawił się odpowiedzialnie i nie korzystał ze wspomagaczy, ale jest jak jest. Mimo wszystko, warto być świadomym konsekwencji, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby zminimalizować straty zdrowotne. Być może ktoś z Was zastanowi się czy warto ryzykować, a być może ktoś inny w porę zareaguje i pomoże osobie, która doświadcza niebezpiecznych skutków ubocznych. W obu sytuacjach, warto było napisać ten artykuł. Warto również pamiętać, że MDMA nie dostarcza serotoniny, a jedynie powoduje jej zwiększony wyrzut. Oznacza to, że organizm pozbywa się swoich naturalnych zasobów serotoniny, przez co później czujemy jej niedobór

UWAGA! Artykuł ten nie zachęca do zażywania narkotyków. Powstał w celach informacyjnych o zagrożeniach związanych z przyjmowaniem MDMA. Jeśli Ty sam/sama, ktoś z twoich znajomych lub w twoim otoczeniu, doświadcza którychkolwiek z wymienionych skutków ubocznych, nie zastanawiaj się i szukaj pomocy medycznej.

Źródła: medicalxpress.com | wikipedia.org

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.