Nastolatka zgwałcona podczas festiwalu w Szwecji. Kolejna edycja odwołana!

3 Lip 2017

police

Od środy, 28 czerwca, w szwedzkim mieście Norrköping odbywała się piąta edycja festiwalu Bråvalla, podczas którego wystąpiło kilkadziesiąt gwiazd z różnych gatunków muzycznych. Świat EDM reprezentowały takie postaci, jak Oliver Heldens, Alesso czy Martin Garrix. Podczas imprezy bawiło się około pięćdziesięciu tysięcy młodych ludzi. Festiwal zakończył się w minioną sobotę.

Już podczas poprzednich edycji miały miejsce przypadki popełniania przestępstw na tle seksualnym w tym gwałtów. Podczas tegorocznej odsłony, jak dotąd odnotowano jedenaście zgłoszeń dotyczących właśnie takich zdarzeń.

Czarę goryczy przelał jednak incydent z trzeciego dnia festiwalu. Podczas jednego z występów została zgwałcona piętnastoletnia dziewczyna. Ofiarę przewieziono do szpitala, zaś sprawca, którego tożsamość jest nieznana, nadal jest na wolności.

W sobotnie popołudnie na Twitterowym koncie festiwalu, pojawiło się oficjalne oświadczenie organizatorów, w którym zostały zawarte przykre informacje dla fanów dobrej muzyki. W przyszłym roku festiwal Bråvalla nie odbędzie się.

Oprócz tego możemy w nim przeczytać parę słów dotyczących coraz liczniejszych w Szwecji czy w Europie Zachodniej incydentów na tle seksualnym:

“W ostatnich latach widzimy tę tendecję na naszym i na innych festiwalach i jest to wielki problem, który ma wypływ na każdy aspekt naszego społeczeństwa. Każdego dnia w Szwecji odnotowuje się setki przypadków gwałtów i jest to wyzwanie, któremu społeczeństwo musi stawić czoła. (…) Kontynuujemy naszą pracę dla lepszego świata. Mamy nadzieję, że nas w tym wspieracie. Dbajmy o siebie nawzajem, przeciwdziałajmy nienawiści i przemocy. Niech zwycięży muzyka.”

Takie sytuacje są bardzo niepokojące i to nie tylko dla ludzi wybierających się na festiwale muzyczne. Pokazują one, że przemoc przybiera różne formy, dlatego tym bardziej warto walczyć z nienawiścią i to niezależnie, z której strony barykady ona pochodzi.

Z naszej, polskiej perspektywy, pozostaje się tylko cieszyć, że takie incydenty nie mają miejsca w naszym kraju. Oby ten stan rzeczy utrzymał się u nas jak najdłużej.

O autorze

Avatar autora
Patryk Wojtanowicz editor