Pham – Wywiad dla DJ Mag

13 Paź 2015

pham-dj-mag-wywiad-artykuł

Zgodnie z obietnicą, przetłumaczyłem cały wywiad z Phamem, którego udzielił dla serwisu DJ Mag, w marcu tego roku. Jest to dosłowne tłumaczenie, więc tak naprawdę wszystko musiałbym ująć w cudzysłowie, ale zamiast tego wyraźnie to zaznaczam. Miło czyta się tak pochlebne opinie o polskim producencie elektronicznej muzyki. Okazuje się również, że nie jest to typowy, młody chłopak, który pragnie sławy i rozgłosu. Ma niesamowicie dojrzałe podejście do życia, które zaskoczyło również redaktora DJ Mag. Warto przeczytać!

Wyjątkowy talent z Polski: ekskluzywny wywiad z Pham | DJ Mag

Pewnego wieczora, kiedy pozwoliłem SoundCloud zapanować nad moimi słuchawkami, usłyszałem utwór, który momentalnie mi zaimponował. Zanim zdążyłem wyciągnąć telefon z kieszeni i dodać go do ulubionych, włączyła się kolejna piosenka. I znowu – od razu poczułem ciarki.

Te produkcje, to “Movements” z Young Fusion i “Controls” z Lox Chatterbox, obie skomponowane przez 20-letniego, polskiego producenta – Pham.

Zaryzykowałem i przejrzałem jego oficjalny profil na SoundCloud, i doznałem szoku. Nie ma nic lepszego niż odkrycie mało znanego producenta, który może pochwalić się olbrzymim talentem. To jest jak znalezienie skarbu, czegokolwiek dotknie się ten dzieciak, zamienia się w złoto.

Ostatnio miałem okazję zadać kilka pytań Dawidowi Pham Ngoc, lub po prostu Phamowi.

Chciałem porozmawiać na temat jego udziału w konkursie na remix piosenki Azalia Banks “Chasing Time”, który skierował na niego (zasłużenie) uwagę wielu osób.

“Nie jestem jej fanem, ani jej wpisów na Twitterze. Głównie chciałem wziąć udział w konkursie. Jestem studentem, więc każdy dodatkowy sprzęt ułatwia mi produkcję. Ale lubię brzmienie ‘1991’ i ‘212’. Doceniam również jej umiejętności raperskie.”

Pochodzący z Nysy, w Polsce, Pham jest studentem na kierunku “Telekomunikacja” na Wrocławskiej Politechnice.

Spotkał się również z nowojorskim artystą i producentem, Josh Pan, z którym zrobił utwór “Angelina”. Album zawierał również seksowne zdjęcie Angeliny Jolie, więc zapytałem Phama czy obaj są jej fanami.

“Tak mi się wydaje! Gdzieś, głęboko w sobie, jesteśmy bardzo płytcy,” odpowiedział. To jest pierwszy utwór przy którym z kimś współpracował, więc byłem ciekaw czy produkcja z drugim artystą jest dla niego przeszkodą, czy wręcz przeciwnie, ułatwieniem.

“To zależy od nawyków tej drugiej osoby, to jest coś z przedziału od minimalnego wysiłku do kompletnego rozproszenia, jeśli chodzi o organizację projektu (nie wspominając o różnych programach). Nie powiedziałbym, że jest to duża różnica w stosunku do normalnego trybu pracy. Wszystko zależy od skupienia i pomysłów.”

Wśród młodych producentów jak Pham, nie są rzadkością marzenia o staniu się światowej sławy gwiazdą, ale ten 20-latek patrzy w przyszłość, w nieco bardziej złożony sposób.

“Bycie muzykiem nie jest dla mnie celem samym w sobie, to pewien środek. Chcę rozwijać się jako całość. Chcę poznawać innych entuzjastów muzyki, od których mogę się czegoś nauczyć, i którym sam coś mogę przekazać.”

Nie jestem pewien czego uczy się dzieciaki w Polsce, ale jest to całkiem dojrzałe podejście do własnego rozwoju, jak na 20-latka tworzącego muzykę we własnym pokoju.

“Większość dnia spędzam w swoim pokoju, próbując rozgryźć schematy. Jeśli chodzi o występy na żywo, mogę policzyć je na palcach jednej dłoni. Stawiam pierwsze kroki.”

W najbliższym czasie nie zobaczymy występu Phama na żywo, ale możemy rzucić okiem na jego pierwszą EP, która jest w trakcie tworzenia. Zapytałem go, co chciałby, aby ten projekt mówił o nim, jako artyście.

“Chciałbym przekształcić moją kreatywność w niezwykłe doświadczenie, coś świeżego. Myślę, że słowa jak ‘różnorodność’ i ‘oryginalność’ najlepiej opisują ten klimat.”

Skąd Pham czerpie inspiracje?

“Deadmau5, Noisecontrollers, J Dilla, Flying Lotus, i Bonobo. Każdy z nich wzbudza wyjątkowe uczucia poprzez harmonię i rytm. Spędziłem mnóstwo czasu na analizowaniu ich utworów… I jest to dziwnie satysfakcjonujące.”

Wybrał również Deadmau5a, jako producenta, z którym chciałby wspólnie coś stworzyć, gdyby nadarzyła się ku temu okazja.

W końcu, Pham i ja, przeszliśmy do trudnych pytań: zapytałem go jaki pokarm kazałby jeść ludziom do końca ich dni, pomijając siebie, gdyby miał taką możliwość.

“To świetne pytanie. Zmusiłbym wszystkich do codziennego czczenia arbuza. Znajcie moją litość!”

Brzmi jak coś z czym mogę żyć.

Pham: Facebook | SoundCloud

Źródło: djmag.ca

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.