Plebiscyt DJ MAG TOP 100 DJs 2015 rozpoczęty! Oddaj swój głos na ulubionych artystów

10 Lip 2015

djmag

Od paru dni można głosować w plebiscycie DJ MAG TOP 100 DJs 2015. Zapewne dostrzegliście na swoich facebookowych tablicach spam w postaci reklam, spotów i innego rodzaju promocji artystów. Czym tak naprawdę jest ten ranking i dlaczego narasta wokół niego tyle kontrowersji? Postaram się Wam przybliżyć cały temat.

Czym tak naprawdę jest DJ MAG TOP 100 DJs? Jest to coroczne głosowanie na najpopularniejszych DJ-ów. Uważany jest za najbardziej prestiżowy ranking w swojej kategorii. Samo głosowanie jest banalnie proste. Wybieramy pięciu – naszym zdaniem – najlepszych artystów, im więcej dana osoba uzyska głosów – wygrywa. Proste!

Ranking ten wzbudza wiele kontrowersji, między innymi dlatego, że NIE  jest skierowany do “najlepszych DJ-ów”, a do “najpopularniejszych”. Wiele osób uważa, iż głosowanie, to obłuda i skok na kasę. Poniekąd się z nimi zgadzam, ponieważ im wyższa pozycja w rankingu tym jest się bardziej rozchwytywanym. Przekłada się to na możliwość grania na największych festiwalach oraz tym samym zarobki. Warto zaznaczyć, że bycie nr 1 wymaga ciężkiej pracy w studio. Przecież, gdyby nie utwory które zyskują rozgłos i miliony odsłuchów na m.in YouTube i SoundCloud, to nikt by się nie zainteresował danym producentem. Przekłada się to bezpośrednio na rozpoznawalność DJ-ów.

Jednym z widocznych zjawisk jest wypuszczanie całej masy utworów zaraz przed rozpoczęciem albo i w trakcie trwania plebiscytu. Dzięki takiemu “zagraniu”, ludzie są bardziej skłonni oddać głos na producenta utworu, który usłyszeli niedawno. Niestety, często w ogóle nie patrzą wstecz na działania, które prowadził przez cały rok. Mówię tutaj oczywiście o ludziach, którzy nie siedzą głęboko w tym temacie i na podstawie jednego utworu oraz reklamy na Facebooku decydują, kto jest ich “numerem jeden”.

Prawda jest taka, że nie jesteśmy w stanie określić w łatwy sposób kto jest najlepszy. Muzyka – jako sztuka – jest odbierana przez każdego inaczej i ciężko powiedzieć (pomimo szczerego obiektywizmu) o artyście bigroomowym, że jest najlepszym DJ-em na świecie, gdy sami głównie słuchamy Techno czy Deep House. Nie jest to też dyscyplina sportowa, w której mamy określone kryteria typu: Przebiegnij 1000 metrów szybciej od innych, a wygrasz złoty medal. Dyscyplinę tę może wygrać osoba której nikt nie zna i to ona będzie tą najlepszą, a nie ulubieniec tłumów. Uważam, że dla tego typu plebiscytu ciężko jest określić kryterium inne niż popularność. Rozpoznawalność oznacza wydane utwory, grę na wielu festiwalach i w wielu klubach. Jest to dobra miara tego, czy artysta pracował na swoją pozycję, czy tworzył utwory popularniejsze od innych.

Celem tego wpisu jest zachęcenie Was do przemyślenia swoich głosów i oddania ich na artystów, którzy faktycznie na to zasłużyli. Oczywiście możecie zbojkotować cały ranking i nie brać w tym udziału, jednak jeśli postanowicie kliknąć w link poniżej, to postarajcie się zapoznać z całą twórczością danego producenta.

Link do głosowania: https://top100djsvote.djmag.com/

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.