Pochodzenie 10 aliasów znanych producentów

5 Lut 2016

shm-10-geneza

Prędzej czy później, każdy producent wpada na pomysł nadania sobie jakiejś scenicznej nazwy. Czasem jest to prostu inne imię i nazwisko, a czasem oryginalne słowa. Zwykle brzmią one dosyć tajemniczo i momentalnie w głowie pojawia się pytanie “Dlaczego ktoś wybrał akurat taki alias?”. Okazuje się, że z niektórymi wiążą się ciekawe historie, a inne są po prostu losowym wyrazem, który nie ma konkretnego znaczenia.

Poniżej znajdziecie opis genezy dziewięciu aliasów znanych producentów oraz festiwalu Ultra Music Festival.

1. Swedish House Mafia

“Gdy chcieliśmy ściągnąć do Szwecji ludzi, aby się z nami bawili, wtedy pytali ‘Więc co? Jesteście czymś w stylu House Mafii?’. Nie mieliśmy żadnej nazwy. Pewnego dnia Pete Tong usłyszał naszą historię i powiedział ‘Słyszałem, że jesteście Swedish House Mafią’. Stwierdziliśmy, że OK, może być.” – Steve Angello

2. Noisia

Nazwa legendarnego trio związana jest z kasetą VHS. Jeden z członków zespołu zobaczył na niej napis VISION, ale jako, że była ona odwrócona do góry nogami, to powstał napis NOISI/\. Jakiś czas później postanowili otworzyć własną wytwórnię, którą nazwali Vision Recordings.

noisia-geneza

3. Skrillex

Za aliasem Sonny’ego nie stoi żadna wielka historia. W jednym z wywiadów wyznał, że był to po prostu jego login do programu AOL. Samo słowo “Skrillex” nie ma żadnego konkretnego znaczenia.

“To była głupia nazwa użytkownika do programu AOL. Nie ma to jakiegoś konkretnego znaczenia.” – Skrillex

skrillex-geneza

4. OWSLA

Było o Skrillexie, więc teraz coś o jego wytwórni muzycznej. Nazwa “OWSLA” wiąże się z książką “Watership Down” autorstwa Richarda Adamsa. Opowiada ona historię uczłowieczony królików, które żyją w królikarni o nazwie Sandleford. Jeden z nich, Fiver, ma wizję, która mówi, że ich nora zostanie zniszczona. Nie mogąc przekonać króla, postanawia wyruszyć z 11 innymi królikami w podróż mającą na celu znalezienie nowego domu. Niestety nie mogą tego dokonać, dopóki nie przedrą się przez armię króla o nazwie Owsla.

owsla-geneza

5. Diplo

Jako, że Thomas Pentz będąc dzieckiem interesował się dinozaurami, to i jego alias ma z nimi związek. “Diplo”, to skrót od “Diplodocus”, czyli jednego z gatunków dinozaurów.

diplo-geneza-2

6. Bassnectar

Podczas jednej z imprez na plaży w Santa Cruz, Lorin spotkał człowieka, który przedstawił się jako “Brat”. Razem ze swoimi znajomymi chciał się dołączyć do imprezy, a tym samym poznać nowych ludzi. Później okazało się, że “Brat” stał się ulubionym DJ-em Lorina. Któregoś razu wręczył mu własnoręcznie zrobioną naklejkę, na której był napis “Butterfly Beings Drink Bass Nectar”. Wtedy Lorin postanowił, że jeśli kiedykolwiek założy zespół, to nazwie go “Bassnectar”.

bassnectar-geneza

7. Ultra Music Festival

Nazwa jednego z największy na świecie festiwali EDM, wiąże się z twórczością grupy Depeche Mode. W 1997 roku wydali oni płytę “Ultra”, ale 4 lata wcześniej grali koncert w Miami Arena. Jednym z uczestników tego wydarzenia był Russell Faibisch, twórca UMF. Jak sam przyznał, podczas tego koncertu zrozumiał co chce robić w życiu.

umf-geneza

8. Kygo

“To był szkolny program do nauki. Mieliśmy przyznawane nazwy użytkownika. Ja dostałem coś w stylu ‘Kygo002’. Później część moich znajomych zaczęła tak mnie nazywać. Aż w końcu wszyscy tak zaczęli na mnie mówić. Teraz uważają, że to nie jest najlepszy alias. Większość z nich zwraca się do mnie po imieniu. Może powinni znaleźć mi nową nazwę.” – Kygo

9. Avicii

Początkowo Tim chciał założyć profil na MySpace, jednak nazwa “Tim Bergling” była już zajęta. Wtedy postanowił postawić na bardziej osobliwą nazwę “Avicii”, która nawiązuje do “Awići”, czyli według buddyjskich wierzeń, najniższego poziomu piekła.

10. Above and Beyond

“Spotkaliśmy się we trójkę w studiu, aby popracować nad remixem ‘Home’ Chakry. Kiedy go skończyliśmy i mieliśmy wysłać do Warnera, w którym wtedy pracowałem, pomyśleliśmy ‘kurde, musimy mieć jakąś nazwę dla tego mixu’. Rozejrzałem się po studiu Jono. Zauważyłem, że na ścianie nad jego łóżkiem wisiał wydrukowany kawałek papieru. Musiał wprowadzić Jonathana Granta do wyszukiwarki AltaVista, która wtedy była odpowiednikiem dzisiejszego Google. Znalazł stronę tego motywacyjnego guru, a ich sloganem było ‘above and beyond’. Siedziałem tam, rozglądałem się po pokoju i zobaczyłem napis ‘above and beyond’, pomyślałem, że ‘to jest idealne’, i w ten sposób nadaliśmy nazwę ‘Above and Beyond Mix’. Nie wiem czy wtedy identyfikowaliśmy się z tą nazwą, ale później pracowaliśmy jeszcze więcej i w konsekwencji stało się to naszym aliasem.” – Tony McGuinness

above-and-beyond-geneza

Źródło: edm.com

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.