Polish DJs Chart 2019 – Relacja ze studia i odpowiedzi na komentarze!

26 Gru 2019

Pierwsza edycja Polish DJs Chart przeszła do historii i okazała się ogromnym sukcesem. Blisko 7000 osób zagłosowało na swoich pięciu ulubionych, polskich DJ-ów i/lub producentów, a transmisja z ogłoszenia wyników osiągnęła 34 tysiące wyświetleń. W trakcie streamu, w studiu Xoni On Air wystąpili: Skytech, Regain, Bartes, Matt Bukovski, C-Bool oraz Hazel, którzy uświetnili galę setami. Teraz przyszła pora na omówienie gali Polish DJs Chart 2019 oraz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i komentarze.

Co się działo w studiu Xoni?

Chwilę po godzinie 20:00, rozpoczęła się transmisja z ogłoszenia wyników. Wydarzenie miało miejsce w znanym studiu Xoni On Air, które na żywo robi jeszcze większe wrażenie niż ujęcia w sieci. Jest to w pełni zaaranżowany pod transmisję lokal, z mnóstwem kamer, sprzętu audio i ludźmi od obsługi streamu. Rozpoczynając od miejsca 50., kolejno ogłaszaliśmy polskich DJ-ów/producentów, którzy zdobyli najwięcej punktów. Stream uświetniły występy zaproszonych artystów połączone z krótkim wywiadem.

Polish DJs Chart 2019 – Studio Xoni On Air

Line-up był wyjątkowo bogaty i do tej pory jestem w szoku, że udało nam się zebrać w jednym miejscu tak różnorodny muzycznie skład. Na początek, house’owe brzmienia zaprezentował Bartes, później przyszła pora na C-Boola, do świata muzyki Trance zabrał nas Matt Bukovski, a mocny przeskok na 200BPM zaserwował Regain. Gościem specjalnym był Hazel, który zagrał set tuż przed ogłoszeniem czołowej trójki zestawienia i który to zajął trzecie miejsce. Jako ostatni wystąpił zwycięzca Polish DJs Chart 2019 – Mateusz Dziewulski aka Skytech.

Na miejscu byłem koło 19:30, wówczas kolejni artyści docierali do studia Xoni. Niezależnie czy przed kamerami czy też na zapleczu – panowała fantastyczna atmosfera! Artyści dyskutowali o muzyce, puszczali sobie nawzajem wstępne wersje nowych kawałków, nie zabrakło żartów, jedzenia pizzy i po prostu dobrej zabawy. Zarówno wszystkie media organizujące Polish DJs Chart, jaki i występujący artyści, fotograf i osoby z obsługi streamu – wszyscy spotkaliśmy się, aby zrealizować ambitny projekt, jakiego jeszcze nie było na polskiej scenie muzyki elektronicznej.

Skytech zwycięzcą Polish DJs Chart 2019

Mimo, że jest Polish DJs Chart określa konkretne pozycje artystów wynikające z głosów fanów, to osobiście patrzę na TOP 50 jako całość. Cieszę się, że zestawienie zawiera tak różnorodne odmiany muzyki elektronicznej, bo znalazło się miejsce dla muzyki House, Trance, Hardstyle, Electro, Bass House, Bigroom, jak wielu innych mniej lub bardziej popularnych nurtów. To samo dotyczy artystów, gdzie zarówno DJ-e, producenci, jak i osoby łączące obie umiejętności zostali docenieni przez głosujących. Ukazuje to bogactwo polskiej sceny muzycznej, która posiada wielu utalentowanych ludzi.

Zwycięzcą pierwszej edycji Polish DJs Chart 2019 został Mateusz Dziewulski, którego wszyscy znamy pod aliasem Skytech. Uważam, że jest to w pełni zasłużone zwycięstwo, które przypieczętowało niezwykle pracowity rok Mateusza. Mnóstwo zagranych setów, nagranych teledysków, solowych kawałków jak i utworów skomponowanych wspólnie z innymi artystami oraz aktywne prowadzenie mediów społecznościowych sprawiły, że fani muzyki elektronicznej tak licznie docenili wysiłek Skytecha.

Skytech – Zwycięzca Polish DJs Chart 2019

Chciałbym również podkreślić pewną akcję Skytecha, która zasługuje na uznanie. Mateusz wrzucił na swoje Insta Stories kilka nagrań, w których ogłosił na kogo i dlaczego głosuje w Polish DJs Chart. W kilku słowach docenił sukcesy swoich kolegów z branży i pogratulował im osiągnięć. Z mojej strony – wielki szacunek za tę inicjatywę!

Polish DJs Chart 2019 – TOP 10:

 1. Skytech
 2. Blinders
 3. Hazel
 4. Sikdope
 5. I.GOT.U
 6. DNF
 7. DJ Kuba & Neitan
 8. DJ Salis
 9. DJ Kris
 10. Matys

W kolejnym artykule omówię konkretne pozycje, które zajęli poszczególni artyści. Tymczasem, jeśli jeszcze nie widzieliście całego TOP 50 – zapraszam na oficjalną stronę: www.polishdjschart.pl

Odpowiedzi na popularne komentarze

Plebiscyt sam w sobie, a w szczególności wyniki wzbudziły wiele emocji. Zapoznałem się z Waszymi komentarzami na oficjalnym fanpage Polish DJs Chart, jak i na Essential Music. Dziękuję wszystkim, którzy doceniają naszą pracę, rzeczowo dyskutują o wynikach i gratulują sukcesu! Dostrzegam również sceptycznie nastawioną grupę osób, dlatego postanowiłem zebrać w jednym miejscu i odpowiedzieć na popularne komentarze.

 • “Dlaczego producent XYZ jest tak nisko? Przecież powinien być wyżej!”

O wszystkich pozycjach zadecydowały głosy blisko 7000 osób, które zagłosowały na swoich ulubieńców. Ostatecznie podliczyliśmy punkty i na ich podstawie zostało ogłoszone TOP 50. Rozumiem oburzenie fanów konkretnych artystów, którzy doceniają ich pracę i widzą na wyższej pozycji, ale tutaj liczyła się zbiorowa opinia wyrażona poprzez głosowanie. Przypomnę, że jest to ranking popularności.

 • “Kto to w ogóle jest? Nie znam tego DJ-a!”

To bardzo dobrze! Jednym z celów rankingu było przedstawienie mniej znanych, czy też lokalnie popularnych DJ-ów/producentów. Być może są to artyści, którzy grają i tworzą odmianę elektroniki, której na co dzień nie słuchasz? Zauważyłem, że wiele osób dowiedziało się i doceniło, np. Regaina, który odnosi sukcesy na scenie hardstyle’owej. To samo tyczy się rezydentów klubów i DJ-ów regularnie grających w polskich lokalach. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z twórczością danego artysty, którego alias jest Ci obcy.

 • “Miało nie być vixy, a przecież XYZ gra tę muzykę!”

Tworząc regulamin wyraźnie zaznaczyliśmy, że nie będziemy brali pod uwagę głosów oddanych na DJ-ów/producentów aktualnie reprezentujących, tzw. vixę. Uwzględniliśmy również możliwie sprecyzowaną definicję tego słowa. Sprawdzając poszczególnych artystów, skupiliśmy się na roku 2019. Nikogo nie rozliczamy z przeszłością. Wielu DJ-ów ma przyklejoną łatkę “vixiarza”, podczas gdy w ich najnowszych setach nie występują ani charakterystyczne okrzyki, ani nie dominuje specyficzna dla tej subkultury muzyka. Właśnie dlatego warto odłożyć na bok tego typu pochopne opinie i po prostu przesłuchać kilka setów. Często zdarza się, że nawet nazwa mix’u zawiera słowo “vixa”, a tracklista nie obejmuje tego typu utworów. Tak samo warto rozdzielić występ DJ-a od lokalu, w którym występuje i zachowania publiki. Najważniejsze jest to co prezentuje artysta, a nie renoma klubu czy też formy zabawy osób uczestniczących w imprezie.

 • “Ten ranking nie ma sensu! Po co to w ogóle powstało?”

Celem rankingu Polish DJs Chart jest uznanie pracy polskich DJ-ów/producentów, którzy odnoszą coraz większe sukcesy. Jest to plebiscyt, który w drodze głosowania, wyłania najpopularniejszych artystów. Ogłoszenie TOP 50 ma zachęcić do zapoznania się z twórczością nie tylko tych najbardziej rozpoznawalnych, ale również tych lokalnie działających DJ-ów/producentów. Może gdzieś blisko Ciebie jest klub, w którym rezyduje ktoś z TOP 50 i warto zajrzeć? Może niedługo lokal odwiedzi gościnnie ktoś z TOP 50 i warto się wybrać? Tak samo warto zajrzeć na media społecznościowe, przesłuchać utwory, a może i zostawić lajka.

 • “DJ XYZ znalazł się tam tylko przez znajomości!”

Plebiscyt Polish DJs Chart jest organizowany przez kilka polskich mediów związanych z muzyką elektroniczną. Każdy z organizatorów czuwał nad przebiegiem głosowania, jak i podliczaniem wyników. To właśnie kilka niezależnych podmiotów organizujących wydarzenie jest gwarancją rzetelności wyników.

 • “Polish DJs Chart to polski DJ Mag. Liczą się tylko lajki!”

Ponownie podkreślę, że Polish DJs Chart jest rankingiem popularności. Rozpoznawalność artysty jest obliczana na podstawie oddanych przez fanów głosów, których w tym roku było blisko 7 000. Legendarne “lajki na Facebooku” same w sobie nie mają znaczenia, ponieważ tutaj chodzi o zaangażowanie społeczności. Jeśli dany artysta w sposób organiczny pozyskał wierną rzeszę fanów, która zaangażowała się i zagłosowała na jego alias w plebiscycie, to jest to jeden z wyznaczników popularności. Z drugiej strony, jeśli ktoś “sztucznie” pozyskał polubienia fanpage’a, to nie mają one przełożenia na głosy w plebiscycie. To samo tyczy się pozostałych mediów społecznościowych. Innymi słowy, znaczenie ma realne zaangażowanie fanów, a nie liczby same w sobie.

Dziękujemy za Wasze zaangażowanie w Polish DJs Chart

Czy wprowadzając w życie ten projekt spodziewaliśmy się, aż takiego zaangażowania polskiej społeczności? Przyznam szczerze, że nie, ale jesteśmy dumni i dziękujemy Wam za tak liczny udział w głosowaniu! To właśnie Wasze wsparcie, atmosfera w studiu, jak i ciepłe przyjęcie wielu artystów sprawiły, że już teraz – jako wszystkie media organizujące plebiscyt – planujemy rozwój projektu Polish DJs Chart. Gratulujemy Skytechowi, jak i wszystkim artystom z TOP 50, którzy otworzyli karty tej wspaniałej historii.

W kolejnym wpisie omówię pozycje poszczególnych artystów z TOP 50, już niedługo opublikujemy również oficjalną galerię z gali Polish DJs Chart, a także ogłosimy pozycje od miejsca 51 do 100. To nie koniec emocji, będziemy Was na bieżąco informować!

Polish DJs Chart: Facebook | Instagram | Strona

Zobacz również:

Polish DJs Chart 2019 – Ogłoszenie wyników

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.