Qlimax – Obszerny poradnik! Transport, ceny i płatności

11 Gru 2019

Są takie dni w roku, na które czekamy z niecierpliwością. Dla jednych są to pierwsze dni wiosny, a dla drugich zimowe szaleństwa na stokach narciarskich. Jednak wszyscy fani muzyki elektronicznej odliczają dni i godziny do kolejnych wydarzeń z udziałem ulubionych artystów.

Nie inaczej jest z miłośnikami Hardstyle, dla których “tym dniem” jest impreza spod szyldu Qlimax. Po raz kolejny miałem okazje wziąć udział w tym fantastycznym wydarzeniu i przygotowałem dla Was szczegółowy poradnik. Jeśli macie w planach wybrać się na tę niesamowitą imprezę po raz pierwszy, to znajdziecie tutaj wszystkie niezbędne informacje!

Czym jest Qlimax?

Qlimax to impreza stworzona przez organizacje Q-Dance, która swoje początki datuje na rok 2000. Przez 20 lat zmieniło się wiele, ale jedno pozostało niezmienne – niesamowita atmosfera i klimat panujący każdego roku w sławnej GelreDome – Arnhem. Rok w rok, to legendarne wydarzenie odwiedza około 27 tysięcy osób, a bilety rozchodzą się w niespełna godzinę. Mroczny klimat oraz zdumiewające efekty wizualne sprawiają, że również fani innych gatunków muzycznych chcą chociaż raz odwiedzić to miejsce.

Qlimax 2019 z mnóstwem niespodzianek

Od Qlimax 2019 minęły już ponad dwa tygodnie i tym samym kolejna, już 22-ga edycja legendarnego festiwalu – przeszła do historii. Jedenaście występów, tysiące ludzi, niesamowity wystrój i klimat, a to wszystko podczas ceremonii “Symphony of Shadows”.

Zawsze powtarzam, że warto dotrzeć pod bramy GelrdeDome punktualnie. Pomimo długich kolejek, cały proces sprawdzania biletów i kwestii bezpieczeństwa, trwa stosunkowo krótko i po chwili meldujemy się już na stadionie. Pierwsze wejście na płytę obiektu zawsze robi ogromne wrażenie. Główna część sceny przeważnie jest zasłonięta, co tylko potęguje panującą tam dozę tajemniczości. Wszystko to, aby w później móc odsłonić pełnię swego bogactwa, którą podkreślają legendarne słowa wypowiadane przez ś.p Chrisa Corley “Welcome… to Qlimax”.

Qlimax każdego roku kusi niebywałym wystrojem i atmosferą, która okraszona jest najlepszymi hitami z ubiegłych lat, jak i świeżutkimi premierami od najlepszych artystów. Nie inaczej było w tym roku. Było mnóstwo niespodzianek, takich jak tajemniczy pierwszy set zaserwowany przez postać w masce “The Qreator”, aż po pojawienie się na scenie Phuture Noiza podczas seta B-Fronta, kiedy to zaprezentowali nowy, wspólny utwór.

To była noc udanych debiutów

Tegoroczny Qlimax to również symfonia debiutów. Podczas tej edycji, aż trzech artystów wystąpiło po raz pierwszy na tej legendarnej scenie. Dla D-Sturb, Rejecta oraz Radical Redemption była to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia edycja. Podczas ich setów parkiet rozgrzany był do czerwoności, a soczyste kicki prawdopodobnie było słychać aż w Amsterdamie.

Gdy noc zastępował już poranek, na zakończenie – wszelkie ostatki energii wyciągnęła z tłumu jedyna i niezastąpiona Miss K8. Ukrainka ze swoim zabójczym tempem, poprowadziła symfonie do samego końca. Podczas “Symphony of Shadows” doświadczyliśmy wszystkiego, czego oczekujmy po tym wydarzeniu. Unikalną atmosferę, fantastyczną oprawę wizualną oraz wyśmienite sety. Q-Dance ponownie udowodniło, że potrafią dopiąć każdy detal na ostatni guzik.

Chcesz wybrać się na Qlimax? Zapoznaj się z poradnikiem!

Po pierwsze, musicie zakupić bilet na Qlimax, który w tym roku kosztował 89 euro, czyli około 380 zł. Druga sprawa, to podróż i logistyka na miejscu, które szczegółowo omówię. Najtańsze i jednocześnie najbliższe lotnisko znajduję się w Eindhoven. Bezpośrednie loty obsługują najpopularniejsze, tanie linie lotnicze, a wyloty są z następujących miast: Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Katowice, Kraków. Z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, ceny biletów z bagażem podręcznym (w obie strony), spadają nawet poniżej 200 zł! Jeśli dolecieliśmy już do Eindhoven, dostaniemy się do miejsca docelowego na trzy sposoby: samochodem, autobusem lub pociągiem.

Wypożyczalnie samochodów

Jeżeli wybieracie się ze znajomymi, to bardzo dobrą opcją są wypożyczalnie samochodów, które znajdują się przy lotnisku. Cena za wypożyczenie samochodu rozkłada się dzięki temu na kilka osób, a dzięki wcześniejszej rezerwacji otrzymujemy niższe ceny od 120-150 zł za dobę, w zależności od wypożyczalni, klasy samochodu oraz usług dodatkowych. Warto dodać, że w tej cenie nie ma dodatkowego ubezpieczenia samochodu od zdarzeń losowych. Odległość pomiędzy Eindhoven, a Arnhem wynosi zaledwie 85 km, a sama droga prowadzi głównie darmową autostradą A50.

Transport autobusowy oraz kolejowy

Może tak się zdarzyć, że nie nikt z Was nie ma prawa jazdy, albo po prostu zamierzacie bawić się do upadłego i nie chcecie prowadzić samochodu. W takim wypadku mamy dostępne dwie opcje, a mianowicie transport autobusowy oraz kolejowy. Aby skorzystać z tej opcji, musimy dotrzeć na centralny dworzec autobusowy, który zlokalizowany jest zaraz przy głównym dworcu kolejowym. Przystanek przy lotnisku umożliwi nam szybkie dostanie się do centrum. Autobusy odjeżdżają średnio co 10 min, a bilety w cenie 4 euro możemy kupić u kierowcy. Sama podróż trwa około 20 min.

Podróż autokarem trwa mniej więcej 90 min., a jej koszt oscyluje w granicach 23 zł za osobę. Bilety możemy również zarezerwować wcześniej, np. na stronie Flixbusa.

Wybranie transportu kolejowego niestety wiążę się z utrudnieniami, gdyż nie istnieje bezpośrednie połączenie między tymi miastami. To oznacza ograniczoną ilość godzin oraz co najmniej jedna przesiadkę. Co ciekawe, mimo tego pociąg jest szybszym środkiem komunikacji, ale i również droższym. Za podróż w jedną stronę zapłacimy około 80 zł, a czas podróży wynosi mniej więcej 65 min.

Gdy już dotrzesz do Arnhem…

Gdy dotrzemy na miejsce już tylko 4 km dzieli nas od najbardziej magicznej nocy w roku! By dostać się pod stadion drużyny SBV Vitesse, najprościej ponownie wybrać połączenie autobusowe w cenie 2 euro. Autobus odjeżdża średnio co 50 minut.

Wejście na GelreDome rozpoczyna się o godzinie 21:00. Do dyspozycji mamy dwa wejścia regularne E oraz Q. Wejście do którego mamy się kierować mamy zapisane na bilecie. Dla wszystkich tych, którzy wykupili bilety premium, przewidziane jest inne wejście oraz usługi dodatkowe, takie jak:

• Wczesny dostęp do Qlimax Galaxy Lounge, począwszy od 20:00
• Dostęp do specjalnej strefy Premium
• Gadżety Qlimax 2019
• Oddzielne wejście Premium
• Bezpłatna szafka w Galaxy Lounge * (* 1 szafka na 2 osoby)
• Powitalny napój i przekąski po przyjeździe do Gelredome

Dla osób z biletem normalnym przewidziane są również dodatkowo płatne szafki w cenie:

• Mała – 9 euro
• Duża – 11 euro

Co istotne, podczas trwania imprezy nie można wrócić do szafki!

Jak wyglądają płatności na Qlimax?

Wszystkie płatności obsługiwane są przez “portfel” w postaci karty, którą bez problemu możecie wyrobić w odpowiednich punktach na korytarzu stadionu. Kartę można wykorzystać w następnych latach, ale można też złożyć podanie o zwrot środków na konto. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj: www.q-dance.com

Ile kosztuje jedzenie i picie?

Ceny napojów zaczynają się od 3 euro za piwo po 5 euro za wodę. Woda pitna znajduję się również w toaletach, więc wystarczy jednorazowo kupić butelkę, a następnie napełniać.

Jeżeli chodzi od jedzenie, to mamy naprawdę spory przekrój. Od świeżych owoców przez frytki, po tortille. Ceny wahają się od 4 do 8 euro za porcję.

Oficjalna polityka “zero tolerance”

Qlimax jest wydarzeniem o “zerowej tolerancji” co oznacza, że podczas wydarzenia jest całkowity zakaz posiadania oraz zażywania narkotyków – w tym również marihuany i haszyszu. Podczas imprezy możemy również skorzystać z projektu “Unity”, przy stoisku “Celebrate Safe”, w przypadku pytań odnośnie narkotyków oraz alkoholu.

Wszystkie kwoty, które zostały podane powyżej to kwoty orientacyjne, które obowiązywały w tym roku. Przed wybraniem się w podróż, warto szczegółowo zapoznać się z planem komunikacji oraz przeanalizować wszystkie dostępne opcje podróży. W końcu każdy chce dotrzeć do celu bezpiecznie i na czas.

Chociaż raz w życiu przeżyj Qlimax

Qlimax to wyjątkowe wydarzenie szczególnie dla fanów ciężkiej muzyki tanecznej, ale nie tylko. Tę niesamowitą otoczkę oraz atmosferę, którą tworzą ludzie – nie są w stanie opisać żadne słowa. Kolejny rok z rzędu utwierdzam się w przekonaniu, że każdy fan muzyki elektronicznej powinien choć raz zawitać na tę imprezę.

Thank you for being part of this ancient ritual. May the shadows guide your light forever. This was Qlimax 2019″ – Symphony of Shadows

Zobacz również:

Qlimax 2019 | Symphony of Shadows | Official Q-dance Aftermovie

O autorze

Avatar autora
Przemysław Ciupek editor

Pasjonat muzyki i organizacji wydarzeń. Niespełniony artysta. Miłośnik piłki nożnej oraz mody męskiej.