Jak wyglądała pierwsza edycja Qlimax? 20-te urodziny Q-Dance

17 Paź 2019

W tym roku najpopularniejsza organizacja oraz wytwórnia ciężkiej muzyki tanecznej – Q-Dance, obchodzi swoje 20-lecie. Z tej okazji, poznaliśmy kilka ciekawostek i tym samym dowiedzieliśmy się, jak wyglądała pierwsza edycja Qlimax. Okazuje się, że ten sztandarowy event Q-Dance, początkowo nie był skupiony wokół muzyki Hardstyle.

Qlimax bez muzyki Hardstyle?

Gdy myślimy Qlimax, to pierwsze co przychodzi do głowy, to oczywiście Hardstyle i wszystkie jego odmiany, aż po Hardcore. Jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie, ale nie zawsze tak było. Zapewne niewielu z Was zdaje sobie sprawę z tego, że podczas pierwszy edycji tego wydarzenia – królowała muzyka Techno, Hard Trance oraz UK Hardhouse. Miejsce i czas Qlimax zmieniały się od 2000 do 2003 roku, kiedy to event ostatecznie zagościł na stałe w GelreDome, Arnhem.

Pierwsza edycja Qlimax

Pierwsza edycja – tego już legendarnego wydarzenia – miała miejsce w 2000 roku, w Eindhoven. W line-upie znaleźli się wówczas między innymi Armin van Buuren, Ferry Corsten oraz Rank 1. Podczas kolejnych edycji swoją muzykę mogli zaprezentować nie mniej znani dziś artyści, którzy kompletnie nie kojarzą nam się z obecnym stylem tej imprezy. W pierwszych latach, na scenie pojawili się na przykład Laidback Luke czy Don Diablo.

Qlimax - Pierwsza Edycja- Bilety

Podczas pierwszej edycji Qlimax, Q-Dance zmagało się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Sama impreza organizowana była w czerwcu, a miejsce, w którym miała się odbyć – zostało zalane. Dopiero na godzinę przed otwarciem bram, teren został na tyle osuszony by nadawał się do użytku. Nie był to jednak jedyny problem podczas tamtej pamiętnej nocy.

“Nie tylko dużo padało, ale było również wyjątkowo ciepło (pierwszy Qlimax odbywał się w czerwcu – przyp. red.). Z powodu upału musieliśmy kilkukrotnie otworzyć drzwi w trakcie imprezy. Oznaczało to jednak całkowite wyłączanie muzyki ze względu na hałas. Po kilku minutach mogliśmy ponownie zamknąć drzwi i kontynuować zabawę. Czy możecie sobie wyobrazić taką sytuację w 2019 roku? Inne czasy!” – Q-Dance

To już 20 lat Q-Dance

Kto by pomyślał, że Qlimax zostanie ikoną wśród wydarzeń muzyki Hardstyle i Hardcore? A tymczasem, w tym roku odbędzie się 27 edycja tej imprezy. To już 20 lat organizacji Q-Dance, dawno temu znanej pod nazwą Qlass Elite. W dużej mierze obecny kształt całego rynku wydarzeń, związanych z ciężką muzyką taneczną, został ukształtowany właśnie dzięki ich pracy. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć im kolejnych, owocnych 20-lat!

 

Qlimax 2019 “Symphony of Shadows”

O autorze

Avatar autora
Przemysław Ciupek editor

Pasjonat muzyki i organizacji wydarzeń. Niespełniony artysta. Miłośnik piłki nożnej oraz mody męskiej.