Największy serwis do pobierania muzyki z YouTube został zamknięty. Czy to coś zmieni?

11 Wrz 2017

youtube-connect-news

Dawno temu pojawiły się doniesienia o pierwszy krokach mających na celu usunięcie możliwości pobierania filmów i muzyki z YouTube. Głównie chodziło o to drugie, a na czele kampanii stały trzy największe wytwórnie, czyli Universal Music, Sony Music i Warner Music Group. Ich starania uzyskały zamierzony efekt, bo jeden z głównych serwisów do pobierania muzyki z YT – został zamknięty.

Mowa o youtube-mp3.org, które przestało istnieć w internecie, za sprawą pozwu złożonego przez wyżej wymienione firmy. Zawierał on 305 przypadków kradzieży muzyki, w tym między innymi “Clarity” autorstwa Zedda. Strona nadal działa, jednak nie można korzystać z jej głównej funkcji, czyli pobierania muzyki z YouTube.

Nie do końca rozumiem sens takiego działania, bo w sieci istnieje mnóstwo innych stron, które pozwalają na pobieranie muzyki i filmów z YouTube. Tak samo istnieje wiele programów, które w swojej funkcjonalności zawierają taką opcję. Czy ta wygrana sprawa oznacza kolejne procesy? Moim zdaniem to trudna sytuacja, tak samo jak trudna jest walka z piractwem. Być może najlepszym rozwiązaniem jest coraz łatwiejszy dostęp do muzyki, poprzez platformy pokroju Spotify. Skoro łatwiej słuchać legalnie ulubionych utworów, to po co kraść?

Źródło: theverge.com

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.