Shazam i przewidywanie przyszłych hitów

10 maja 2015

shazam-statystyki-news

Shazam, to jedna z najczęściej pobieranych aplikacji na urządzenia mobilne. Dzięki niej można dowiedzieć się jaki utwór właśnie leci w radio czy secie. Jak się okazuje wszystkie te dane są analizowane i dzięki nim można stwierdzić, które utwory cieszą się największą popularnością, czyli są najczęściej wyszukiwane. Jednak statystyka nie kończy się w tym miejscu, bo można również stwierdzić, który konkretnie fragment jest najczęściej wyszukiwany.

Wiceprezes Shazam, Cait O’Riordan stwierdziła, że dane od ponad 100 milionów użytkowników pozwalają przewidzieć nadchodzący hit (muzyczny) z 33 dniowym wyprzedzeniem. Jako przykład podała Clean Bandit, Tchami i Ellie Goulding. “Rather Be” od Clean Bandit było najczęściej wyszukiwaną piosenką w 2014 roku. Tchami zyskiwał niezwykłą popularność w piątki i soboty co oznaczało, że mają na to wpływ klubowe imprezy. Wyraźne jest również połączenie piosenek z premierami filmów w których były użyte. Jako przykład podała “50 twarzy Greya” i “Szybcy i Wściekli 7”, gdzie po premierze utwory Wiz Khalifa “See You Again”, “The Weeknd’s”, “Earned It” oraz Ellie Goulding “Love Me Like You Do” zyskały ogromną popularność.

Poniżej możecie obejrzeć całe wystąpienie podczas Strata + Hadoop World 2015:

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.

Zobacz również

Brak wpisów.