Siostry z Krewella poruszyły temat kobiet w świecie EDM

30 Sie 2015

Prawie rok temu pojawiły się pierwsze informacje o rozpadzie zespołu Krewella. W trakcie sądowych przepychanek wypłynęły informacje o problemach z alkoholem Krisa czy zmowie dziewczyn, które chciały usunąć go z zespołu ze względu na zarobki. Aktualnie Yasmine i Jahan pozostały przy marce Krewella i rozbudowały zespół o nowych członków, jednocześnie koncentrując się na występach na żywo. Kris natomiast skoncentrował się na solowej karierze nadal pozostając producentem.

W wywiadzie dla serwisu Forbes, został poruszony temat kobiet w świecie EDM i związanym z tym stereotypów. Jednym z nich jest wykorzystywanie własnej płci do promocji grupy.

“Ludzie momentalnie wierzą w to co przeczytają… Snują wnioski pokroju ‘Oczywiście, są kobietami więc używają swojej płci żeby nakręcić sprzedaż. Manipulują mężczyznami w tej branży. Nie można im ufać.’ To są stałe motywy z jakimi się spotykamy.” – Jahan

Następnie Jahan rozwinęła swoją myśl o konkretne stereotypy z którymi mają do czynienia, jako kobiety działające w przemyśle muzycznym.

“Ważnym jest aby rozpoznać kilka kluczowych stereotypów. Krąży wiele plotek, które mówią, że jeśli kobieta odnosi sukces, to dzieję się tak dlatego, że… przespała się inną osobą albo zapłaciła za lepsze traktowanie. Mało kto bierze pod uwagę, że może mieć po prostu talent.” – Jahan

Mimo wszystko Krewella są najlepiej zarabiającym kobietami w świecie EDM (wg. magazynu Forbes). Razem z NERVO są najpopularniejszymi przedstawicielkami elektronicznej muzyki jednocześnie biorąc udział w największych festiwalach. Warto dodać, że podczas tegorocznego Electric Daisy Carnival w Las Vegas, na 231 występów tylko w ośmiu brały udział kobiety.

“Musimy prowadzić rozmowy tak aby kobiety miały takie same szanse jak mężczyźni. Myślę, że niedługo zobaczymy taką samą ilość mężczyzn i kobiet w line-upach.” – Yasmine

Myślę, że warto walczyć z bezsensownymi stereotypami. Jeśli jakaś kobieta faktycznie ma talent do produkcji muzyki, to dlaczego ma być gorzej traktowana? Szkoda tylko, że w momencie kiedy część płci pięknej stara się ukazać swój talent, pojawiają się osobistości jak Paris Hilton, które działają na niekorzyść inicjatywy.

Źródło: Forbes.com

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.