SoundCloud podnosi się z kolan. Rosnąca potęga streamingu muzyki?

20 Sty 2020

Najnowsze doniesienia wskazują jasno – SoundCloud nie zniknie z internetu, a wręcz przeciwnie. Firma ogłosiła sukcesywny wzrost przychodów i to kolejny rok z rzędu. Jeszcze kilka lat temu marka ta borykała się z poważnymi problemami finansowymi, a tymczasem rośnie do rangi kolejnego giganta streamingu. O jakich liczbach mówimy?

SoundCloud było bliskie upadku

Aby zrozumieć dramaturgię sytuacji i aktualny sukces SoundCloud, przypomnę z jakimi problemami borykała się firma. Wróćmy do roku 2016, kiedy to SC uruchomiło płatną usługę “SoundCloud GO”. Był to jeden z pomysłów na uratowanie finansów serwisu z chmurką w logo. Płatna subskrypcja nie zebrała pochlebnych opinii i nie spotkała się z uznaniem odbiorców. W pewny momencie pojawiła się również informacja, jakoby Spotify chciało przejąć SoundCloud i uratować firmę.

W 2017 roku pojawiły się kolejne niepokojące doniesienia. Wówczas SoundCloud zamykało biura i zwalniało kolejnych pracowników. Oczywiście chodziło o zmniejszenie kosztów funkcjonowania firmy. W połowie lipca 2017 roku liczba użytkowników portalu spadła ze 175 milionów do 70 milionów. Wtedy też głos zabrał Alex Ljung, założyciel SoundCloud, który uspokoił opinię publiczną i jasno zaznaczył, że serwis nie upadnie, a muzyka w nim zamieszczona jest bezpieczna.

Liczby mówią same za siebie

Jak sami mogliście przeczytać, sytuacja nie była łatwa, ale ostatecznie SoundCloud wyszło na prostą. W 2018 roku przychód firmy wyniósł 127 milionów dolarów. Za to w ubiegłym, 2019 roku przychód zwiększył się do ponad 200 milionów dolarów. Za tym wynikiem, oprócz coraz większego zainteresowania płatnymi usługami SC, stoi również restrukturyzacja przedsiębiorstwa. W 2017 roku SoundCloud zatrudniało 307 osób, których roczne wypłaty wynosiły 34,5 mln euro, za to w 2018 liczba pracowników została ograniczona do 240 osób, których wypłaty wyniosły 25,8 mln euro.

Innymi słowy, usługi oferowanie przez SoundCloud przynoszą coraz więcej pieniędzy, a jednocześnie firma ograniczyła liczbę pracowników i ograniczyła zbędne koszta. Tym co również napawa optymizmem jest rosnąca baza muzyki serwisu, która w tym momencie liczy ponad 200 milionów utworów.

Pełne omówienie wyników SoundCloud za poszczególnie lata, możecie sprawdzić tutaj: https://www.musicbusinessworldwide.com

Zobacz również:

Martin Garrix & Tiësto – The Only Way Is Up

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.