Soundcloud usunął z powodu praw autorskich… ciszę!

29 Lis 2015

sc

Prima Aprilis dopiero za kilka miesięcy, jednak portal Soundcloud – znany z bardzo restrykcyjnego podejścia do ochrony praw autorskich – zachował się, jakbyśmy już teraz mieli 1 kwietnia. Z serwisu został usunięty plik zawierający wyłącznie… 4 minuty ciszy. Nie, to nie jest pomyłka. Soundcloud uznał ciszę za utwór naruszający prawa autorskie. Dlaczego?

Być może z powodu automatycznego systemu kontroli treści, nad którym czuwa ta sama firma, która współpracuje z YouTube. W tym konkretnym przypadku, zadecydował tylko i wyłącznie tytuł kawałka.

User o nicku D.J. Detweiler nazwał rzeczony utwór “John Cage – 4’33 (DJ Detweiler Remix)”. W tytule została użyta nazwa oryginalnego utworu, który składa się z samych pauz, nie zostaje zagrany w nim ani jeden dźwięk. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że właśnie utwór zawierający wyłącznie ciszę nałożone zostały zastrzeżone prawa autorskie. Kilkanaście lat temu przekonał się o tym zespół The Planets, który musiał dopisać jako współtwórcę utworu “A One Minute Silence”, właśnie Johna Cage’a. Tak samo jak “4’33”, numer ten zawierał ciszę, ale tylko przez minutę.

User, który wrzucił obiekt całego zamieszania, prawdopodobnie chciał strollować system sprawdzania uploadów pod kątem praw autorskich. Jak widać, udało się.

Detweiler-Soundcloud-Infringement

Cała sytuacja tylko potwierdziła fakt, iż najlepszym sposobem na korzystanie Soundcloud jest… zrezygnowanie z jego usług.

Sprawa ta przypomniała również kuriozalną sytuację z numerem Robina Thicke’a “Blurred Lines”, który został uznany za plagiat utworu Marvina Gaye’a “Got To Give It Up”. Te przykłady idealnie pokazują, że świat muzyki staje na głowie.

https://www.youtube.com/watch?v=zY7UK-6aaNA

O autorze

Avatar autora
Patryk Wojtanowicz editor