SoundCloud zablokuje sety DJ-skie?

17 maja 2016

soundcloud-dj-mix-news

Od dłuższego czasu możemy obserwować zmiany, jakie zachodzą na jednym z największych serwisów zajmujących się promocją muzyki w internecie, czyli SoundCloud. Platforma ta, stała się jednym z czołowych graczy w świecie muzyki i została obrana za cel największych wytwórni muzycznych. Właściciele SoundCloud musieli zobowiązać się do wprowadzenia zmian, w tym monetyzacji zamieszczanych materiałów. W ten sposób zrodził się system wykrywania treści, płatna subskrypcja i kolejne obostrzenia.

W sieci pojawiły się plotki, że tym razem zostaną ograniczone możliwości udostępniania setów DJ-skich. Nie są znane konkretne założenia, ale skoro nie można udostępniać utworów, do których nie ma się praw autorskich, to zapewne i tego typu mixy będą blokowane. Oznaczałoby to usunięcie zdecydowanej większości audycji, podcastów itd. Z jednej strony wydaje się totalnie bez sensu, ale z drugiej skoro blokują pojedyncze kawałki, to dlaczego mieliby tolerować sety?

Głos w tej sprawie zabrał reprezentant SoundCloud, który zaprzeczył doniesieniom.

“Te doniesienia nie mają nic wspólnego z prawdą. Naszą misją jest, aby SoundCloud było miejscem, gdzie może rozwijać się kreatywność. Społeczność twórców, w tym DJ-ów, jest dla nas niezwykle istotna.” – SoundCloud

Nie wiem ile wspólnego z kreatywnością ma powiadomienie, że “utwór został usunięty z powodu praw autorskich”, ale wypowiedź przedstawiciela SoundCloud wygląda, jak typowy PR-owy schemat. Póki co, nie ma powodów do paniki, ale warto śledzić ten temat, zanim otrzyma się powiadomienie o naruszeniu warunków korzystania z serwisu.

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.