SoundCloud zezwoliło na legalne wrzucanie setów muzycznych!

13 Gru 2016

soundcloud-logo-news
Ileż to w tym roku pojawiło się wiadomości o SoundCloud. Problemy z prawami autorskimi, problemy finansowe, blokowanie profili i utworów producentów oraz szereg innych kontrowersji z systemem pilnującym interesu największych wytwórni. Teraz jednak pojawiło się światełko w tunelu, bo właściciele SC postanowili wprowadzić udogodnienie dla DJ-ów.

Do tej pory chcąc wrzucić set na SoundCloud, musieliśmy posiadać pełne prawa autorskie do granej muzyki. W praktyce oznaczało to, że jedyne legalne sety pochodziły od wytwórni, które promowały w ten sposób swoje utwory. Teraz uległo to zmianie i każdy z nas może wrzucić swój mix, bez obaw o ostrzeżenie związane z naruszeniem praw autorskich. W wywiadzie dla “Groove”, dyrektor ds. technologii SoundCloud – Eric Wahlforss, oficjalnie ogłosił, że DJ-e mogą bez obaw wrzucać swoje sety.

“Poprzednio, dlatego że musiałeś posiadać wszystkie prawa do utworów użytych w secie, ze względu na naruszenia praw autorskich, musieliśmy blokować zastrzeżone materiały.

Podczas negocjacji dla SoundCloud Go, osiągnęliśmy porozumienie z organizacjami, jak GEMA w Niemczech, i sprawiliśmy, że ten problem należy do przeszłości – nawet dla użytkowników, którzy nie korzystają z SC Go. 

To oznacza, że sety DJ-skie mogą być bez problemów publikowane na SoundCloud. Jest to wspaniała wiadomość dla DJ-ów. Co więcej, miksy nie powinny być przerywane reklamami.” – Eric Wahlforss

Z pozoru jest to świetna wiadomość, jednak haczyk tkwi w tym, że aktualnie nie dotyczy to wszystkich regionów świata. SoundCloud nie odpowiedział na to zapytanie, więc nie wiadomo dokładnie, gdzie publikacja setów jest dozwolona, a gdzie nie. Można się jednak domyślać, że kwestią czasu jest, kiedy to udogodnienie stanie się standardem dla całej usługi.

Źródło: Groove

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.