Steve Angello – Proces powstawania płyty, ocena sceny EDM i komentarz odnośnie współpracy z Justinem Bieberem

27 Lis 2015

steve-angello-niesamowity-wywiad-cz-2-artykuł

Steve Angello, to jeden z czołowych przedstawicieli muzyki elektronicznej. Zarówno w solowej karierze, jak i jako członek Swedish House Mafii, odniósł wiele sukcesów. Ostatnio zrobiło się o nim głośno za sprawą premiery długo wyczekiwanej płyty. Pierwsze wzmianki o nowym albumie Steve’a, pojawiły się kilka lat temu. Data premiery była kilkukrotnie przekładana i praktycznie do samego końca nie była dostępna tracklista. Ostatecznie, krążek pojawi się w dwóch częściach, z czego pierwsza jest już dostępna. Angello wytłumaczył, dlaczego “Wild Youth” powstawało tak długo.

“Prace nad albumem rozpocząłem 3,5 roku temu. Zacząłem go, bo chciałem napisać coś co ma jakieś znaczenie, chciałem opowiedzieć historię. Myślę, że znaczna część współczesnej muzyki nie niesie żadnego przesłania. Wielu ludzi po prostu pracuje z tekściarzami i producentami, a następnie dostarczają coś czego oczekiwała wytwórnia, z pewnym wkładem od artysty. Dla mnie bardzo ważnym jest, aby tworzyć coś od samego początku.

Wziąłem kawałek papieru, usiadłem i pomyślałem, jaka jest moja historia? O czym chcę opowiedzieć? To był dla mnie nowe wyzwanie, ponieważ przez całe życie komponowałem piosenki, które były przeznaczone do zabawy. Teraz chciałem zrobić prawdziwie artystyczny album, który będzie czymś wyjątkowym, nie tylko dla mnie, ale również dla ludzi wokół mnie. Ludzi, którzy wezmą w tym udział, którym coś wytłumaczę i opowiem, a oni to zrozumieją.

Cały proces był bardzo trudny. Półtora roku temu myślałem, że ukończyłem album, ale przesłuchałem go jeszcze raz i stwierdziłem, że za bardzo przypomina moje wcześniejsze produkcje. Usunąłem praktycznie połowę płyty i zacząłem od początku. Długo to trwało, ale jednocześnie okres ten był pełen emocji. Dzięki niemu odbyłem podróż do swojego wnętrza, gdzie odkryłem kim jestem. To wspaniałe.” – Steve Angello

Swego czasu, Steve ostro wypowiedział się obecnym stanie EDM. Postanowił rozwinąć tę kwestię i szerzej opisać swój punkt widzenia na temat współczesnej, elektronicznej muzyki.

“To jest przejściowe, przechodzimy przez pewną fazę i fani są tym bardzo podekscytowani. Jest wielu młodych ludzi, każdy się cieszy i nakręca, tak to już jest.

Wielu artystów skupia się na zarobieniu pieniędzy za wszelką cenę, ja również robiłem piosenki… Bardzo się ucieszyłem, gdy zobaczyłem, że Chemicals Brother wydają nowy album, kiedy widzisz Prodigy, Faithless i Apex Twin, którzy odegrali znaczącą rolę w tym jak wygląda teraz muzyka taneczna, oni wracają, i to w wielkim stylu, na nowo pokazując dlaczego kochamy muzykę taneczną.

Moje wypowiedzi w mediach społecznościowych na temat muzyki tanecznej niczego nie zmienią, dopóki ja sam czegoś nie zmienię. Podchodzę do tego w ten sposób, że prędzej pochylę głowę, wezmę się do roboty i wydam muzykę, która ma w sobie to coś.” – Steve Angello

Jakiś czas temu, Angello rozpoczął współpracę ze Scooterem Braunem, który odpowiada za kariery takich gwiazd muzyki Pop, jak Justin Bieber czy Ariana Grande. Dlaczego nawiązał kontakt z tym menadżerem?

“Scooter jest wspaniały! Gwiazdy ogarniają pewien aspekt muzyczny, który jest mi obcy. No wiesz, mają kontakty z grubymi rybami, wiele spraw mogą załatwić przy pomocy jednego telefonu. Myślę, że to jest bardzo ważne, bo nawet chcąc stworzyć coś mniej mainstreamowego niż inne rzeczy, nadal istotnym jest, aby brali w tym udział odpowiedni ludzie.” – Steve Angello

Mając takie powiązania, Steve mógłby z łatwością zrobić kawałek wspólnie z np. Justinem Bieberem. Przyznał jednak, że Scooter wie o tym, że nigdy by na coś takiego nie przystał.

“Nie, on wie, że nigdy bym tego nie zrobił, nie wydaje mi się, aby mnie kiedyś o to spytał. Jednocześnie doceniam pracę jaką wykonaliśmy, w pełni rozumieją to rzemiosło, gdzie jest osobista historia, którą próbuję opowiedzieć innym ludziom przez całe życie. Wreszcie znalazłem na to czas i dla nich jest to równie interesujące co dla mnie, aby stworzyć coś z przesłaniem, zamiast wydania kolejnego radiowego kawałka.” – Steve Angello

Steve Angello odpowiada za wiele muzycznych hitów. Mam na myśli nie tylko te współczesne, ale i te z początków jego kariery. Z których utworów jest najbardziej dumny?

“Wow… Powiedziałbym, że jedne z moich starszych nagrań, dzięki którym poczułem, że mogę porozumiewać się z ludźmi poprzez muzykę. W latach 2001/2002, zrobiłem kawałek z Ericem Prydzem ‘Woz Not Woz’, następnie jako Supermode zrobiliśmy ‘Tell Me Why’. Później oczywiście mój remake ‘Show Me Love’.

Są również nagrania, z których jestem dumny dlatego, że wyprzedzały swoje czasy. No wiesz, to było zanim ktokolwiek próbował robić mainstreamową muzykę taneczną. Wtedy po prostu komponowało się kawałek, który okazywało się, że jest na tyle chwytliwy, że stawał się mainstreamowy. Myślę, że jeśli za bardzo Ci zależy, starasz się być mainstreamowy, lub próbujesz być fajny i nie jesteś sobą, to nie nawiążesz relacji z publicznością. Powiedziałbym, że jedne z pierwszy utworów, bo one nie próbowały czymś być, tylko po prostu ‘powstawały’.” – Steve Angello

Źródło: mtv.com

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.