Surrounded Audio – Relacja z warsztatów w nowej odsłonie!

8 Gru 2019

W dniach 16-17 listopada odbyła się trzecia edycja warsztatów dla producentów muzycznych – Surrounded Audio. Tym razem organizatorzy postawili na nową formułę zajęć, aby maksymalnie produktywnie wykorzystać czas na naukę. Miałem przyjemność uczestniczyć w zajęciach i sprawdzić, jak w praktyce została zrealizowana koncepcja.

Trzy tematyczne grupy

Warsztaty odbyły się w hotelu Puławska Residence w Warszawie. Każdy z uczestników mógł wybrać jedną z trzech grup tematycznych, które skupiały się na konkretnych gatunkach muzycznych. Piotr Bukowski odpowiadał za grupę zainteresowaną Trance, Michał Korenke za EDM/House, a Arisen Flame za Melodic House. Każdy z wykładowców miał oddzielną salę, w której pracował z uczestnikami nad konkretnymi projektami i zagadnieniami.

Trzecia edycja warsztatów Surrounded Audio

Najpierw zajrzałem do grupy Arisen Flame, która była zarówno salą do wykładu, jak i wystawy sprzętu do produkcji muzyki. Arisen omawiał konkretny, tworzony wspólnie z uczestnikami projekt, który był wyświetlany prosto z projektora. W momencie, gdy zawitałem do sali, grupa pracowała nad zaimplementowaniem jednego z dźwięków z prywatnego projektu uczestnika do ich wspólnego dzieła. Prowadzący szczegółowo omawiał zmiany, jakie wprowadza w utworze, tłumaczył ich znaczenie i podawał przykłady wykorzystania w znanych produkcjach.

Grupa prowadzona przez Arisen Flame

Następnie zajrzałem do sali Michała Kroenke, którego grupa była stosunkowo najmniejsza, ale też najbardziej zaangażowana w pracę. Obserwowałem, jak grupa przesłuchiwała znane utwory i szukała w nich charakterystycznych elementów. W pewnym momencie wszyscy stanęli na końcu sali i analizowali bas. Następnie rzucali swoje propozycje, jak go odtworzyć i osadzić we wspólnej produkcji. Panowała luźna atmosfera, która zachęcała do zaangażowania i aktywnego uczestnictwa w warsztatach.

Grupa prowadzona przez Michała Kroenke

Na koniec zajrzałem do grupy Piotrka Bukowskiego, który pracował z uczestnikami nad linią melodyczną wspólnego utworu. Myślę, że była to najbardziej szczegółowa, czy też najbardziej nastawiona na techniczne zagadnienia grupa. Uczestnicy byli podzieleni na zespoły, z czego każdy tworzył własną melodię. Ostatecznie w drodze demokratycznego głosowania, grupa decydowała, która wersja melodii zostanie zaimplementowana do finalnego projektu. Zapadła również decyzja, w jakim BPM zostanie osadzony utwór.

Grupa prowadzona przez Piotra Bukowskiego

Małe grupy i osobiste podejście

Warsztaty z produkcji muzyki mogą przyjąć kilka form. Ta najbardziej popularna, to zaproszenie specjalnego gościa (znanego producenta), który dzieli się swoją wiedzą i reklamuje wydarzenie. Jednak rozwiązanie to ma istotną wadę – duża grupa w jednej sali. Wraz z rosnącą liczbą osób, coraz trudniej uzyskać zaangażowanie uczestników i utrzymać osobiste podejście. Sposobem na to jest tematyczny podział na grupy, który pozwala skupić się na wiedzy związanej z produkcją konkretnych brzmień.

Wystawa sprzętu

Osobiście uważam, że wprowadzenie tej koncepcji, to strzał w dziesiątkę. W mniejszej grupie łatwiej uzyskać realne zaangażowanie uczestników. Po pierwsze dlatego, że prowadzący może każdemu poświęcić odpowiednio dużo uwagi, a po drugie wiele osób chętniej udziela się w kameralnej atmosferze. W końcu wielu producentów, to introwertycy, którzy niekoniecznie czują się swobodnie na dużej hali pełnej ludzi.

Surrounded Audio – relacja z warsztatów

Nasz mózg najlepiej zapamiętuje informacje i przyswaja wiedzę, gdy jest zaangażowany w proces twórczy. To właśnie odróżnia wykład od warsztatów, gdzie każdy aktywnie bierze udział w tworzeniu, a wszystko to pod okiem prowadzącego, który odpowiada na pytania i dzieli się wiedzą.

Podsumowując, jeśli komuś zależy na prawdziwej nauce produkcji muzyki, to warsztaty Surrounded Audio są najlepszym wyborem. Warto docenić, że organizatorzy wybrali tę trudniejszą, pod względem promocyjnym drogę, ale za to zdecydowanie skuteczniejszą formę pracy z uczestnikami.

Kiedy następna edycja warsztatów?

Była to trzecia edycja warsztatów Surrounded Audio i z pewnością nie ostatnia. Jeśli jesteście zainteresowani udziałem, to warto śledzić media społecznościowe Surrounded Audio. Mam nadzieję, że organizatorzy pozostaną przy tej formie nauki, bo uważam, że jest to najlepsza możliwa formuła.

Surrounded Audio: Facebook | Instagram | Strona

Zobacz również:

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.