TOP 10 artystów Bass Music, których warto obserwować w 2020 roku

17 Lut 2020

2020 rok zapowiada się wyjątkowo obiecująco dla świata Bass Music. Śmiało można spekulować, że pojawi się wiele albumów i EP-ek od różnych producentów. Wyselekcjonowałem 10 artystów, których moim zdaniem warto obserwować w 2020 roku. Niektórzy z nich podzielili się swoimi planami na najbliższe miesiące, a w przypadku pozostałych, na podstawie chociażby niewydanej muzyki – możemy spodziewać się wielu nowości. Kogo warto obserwować na scenie Bass Music w 2020 roku?

Joyryde

Oczywistym jest, że wszyscy czekają na jego nadchodzący album “Brave”. Początkowo miał zostać wydany w listopadzie 2018 roku nakładem OWSLA, jednak tak się nie stało. Joyryde wydał do tej pory 3 single promujące nowy album – “I’m Gone”, “Yuck” i “Madden”. W kwestii albumu producent wielokrotnie zaznaczał, że chce go dopracować do perfekcji. Myślę, że album “Brave” może pojawić się do końca 2020 roku. Do tego czasu Joyryde zapewne będzie wydawał kolejne single.

JOYRYDE – IM GONE

Koven

Brytyjski duet w składzie Max i Katie zapowiedział nowy album, który zostanie wydany 13 marca 2020 roku. Do tej pory wydali 5 utworów promujących nowy krążek i oczywiście są to produkcje utrzymane w stylu Dubstep i Drum and Bass. Z kolei jutro pojawią się kolejne 2 utwory.

Doskonale pamiętam ten wyjątkowy moment w 2013 roku, kiedy usłyszałem ich muzykę po raz pierwszy, a był to ponadczasowy remiks “Levitate”. Minęło 7 lat, a oni nadal utrzymali swój unikalny styl. Jeśli ktoś pamięta pozostałe produkcje duetu z tamtych lat, to zdecydowanie powinien wyczekiwać nowego albumu.

Koven – All For Nothing

Noisia

Zdecydowanie warto mieć na nich oko w 2020 roku, bo będzie to ich ostatni rok pod tym aliasem. Po 20 latach działalności producenci postanowili zamknąć wspólny projekt, ponieważ każdy z nich obrał inne cele. Rok temu wszystko wyjaśnili w oficjalnym oświadczeniu, a to jego fragment:

“Noisia to gra, którą ukończyliśmy. Wspólnie niewiele mamy już do odkrycia. Noisia to piękna, skonsolidowana forma. Chcemy zakończyć ten projekt właśnie w takim stanie, zamiast nadal go szlifować i tym samym ryzykować zrujnowanie go. Dobry artysta powinien wiedzieć, kiedy dzieło jest skończone. Szczerze, nie wiemy jak będzie wyglądać nasza przyszłość. Nadal będziemy mieć studio w tym samym miejscu i będziemy widywać się codziennie. Nadal jesteśmy przyjaciółmi. W pewnym sensie nadal będziemy tworzyć muzykę razem” – Noisia

W swoim oświadczeniu producenci zapowiedzieli również nową muzykę. W styczniu wydali nową EP-kę, a w grudniu zaprezentowali swój nowy collab ze Skrillex’em, który najprawdopodobniej będzie wspólnym remiksem.

Noisia x Skrillex – ID (Supersonic)

Sam fakt, że utwór był zagrany na festiwalu jest dość optymistyczny, ponieważ członkowie Noisia stosunkowo rzadko grają swoje niewydane produkcje i dema. Poza tym, opublikowali wspólne zdjęcie ze studio.

Skrillex i Martijn van Sonderen (Noisia) w studio

Seven Lions

W 2019 roku Seven Lions wydał kilka collabów, m.in. z Above & Beyond, Kill The Noise, Excision czy Slander. Wszystkie te produkcje były naprawdę udane, jednak fani czekają na solowe utwory producenta. Seven Lions ma obecnie kilka niewydanych ID, które testuje na festiwalach. Są to co najmniej 4 utwory, a jeden z nich potwierdziła wokalistka Karra, podczas gdy fani dyskutowali, kto śpiewa w jednym z utworów. Dosłownie przed chwilą Seven Lions podzielił się informacją, że “Only Now” zostanie wydane już w ten piątek!

Seven Lions – ID (Only Now)

Po pierwszych przeciekach i debiutach niewydanych kawałków na festiwalach, zazwyczaj musieliśmy czekać minimum kilka miesięcy na premierę. Co więcej, można przypuszczać, że Seven Lions wkrótce wyda nową EP-kę. Minęły już prawie 3 lata od ostatniego większego wydania, więc spodziewam się nowego materiału w pierwszej połowie 2020 roku.

Seven Lions – ID (What’s Done is Done)

Excision

Pochodzący z Kanady producent ma na swoim koncie 4 albumy. Wydawał je odpowiednio w 2011, 2015, 2016 i 2018 roku. 2 lata odstępu pomiędzy dwoma ostatnimi krążkami spowodowane były zapewne pierwszą edycją festiwalu Lost Lands, którego to Excision jest twórcą i który to wymagał ogromu pracy. Ponownie mamy 2 lata odstępu, a na chwilę obecną wiadome jest, że “X” ma co najmniej 7 lub 8 niewydanych utworów. Jeden z nich to collab z Illenium pod niepotwierdzonym tytułem “Feel Something”.

ZOBACZ WIĘCEJ

Excision ukazał swoją nową scenę - "The Evolution". 80 laserów w akcji!

Excision b2b Illenium Lost Lands finale 2019 / new collab

Z kolei 4 inne produkcje pojawiły się w miksie Lost Lands 2019. Myślę, że nowy album pojawi się jeszcze w 2020 roku, tak samo jak collab z Illenium. Warto jeszcze wspomnieć o wspólnym utworze z PhaseOne, którego fragment możecie odsłuchać tutaj. Ten metalstepowy collab brzmi naprawdę solidnie.

Excision – Lost Lands 2019 Mix

Flume

W grudniu, Harley podzielił się ze światem informacją, że zamierza stworzyć album w 4 miesiące. Przez ten czas planuje podróżować samotnie i szukać inspiracji. Ciąży na nim duża presja, ponieważ oczekiwania wobec jego nowej muzyki są wyjątkowo wysokie. Wszyscy spodziewają się unikatowych i dopracowanych do perfekcji brzmień

ZOBACZ WIĘCEJ

Flume ujawnił plany na 2020 rok. Nowy album w drodze!

Stres związany z wydaniem albumu został wyraźnie zmniejszony, dzięki jego kompilacji “Hi This Is Flume” z 2019 roku. Więcej szczegółów możecie przeczytać w jednym z moich poprzednich artykułów, w którym zebrałem informacje i wypowiedzi Harley’a odnośnie planów na 2020 rok. Również w tym roku Flume zagra po raz pierwszy w swojej karierze na Ultra Music Festival.

Flume – Rushing Back (ft. Vera Blue)

Dimension

W październiku Dimension wydał nowy mix dla BBC Radio 1. Producent udostępnił tracklistę, która wyraźnie wskazywała niewydane utwory, oznaczone kolorem czerwonym.

ZOBACZ WIĘCEJ

Dimension zagrał "Essential Mix" dla BBC Radio 1. Mnóstwo nowości!

Na chwilę obecną wiemy o 4 nadchodzących utworach, które najprawdopodobniej zostaną wydane w postaci EP-ki, a jeden z nich to collab z Culture Shockiem. Na potwierdzenie, Dimension jakiś czas temu udostępnił zdjęcie ze studia.

Dimension i Culture Shock w studio

Eptic

W 2019 roku Eptic wydał EP-kę “Flesh & Blood”. Jednocześnie, zapowiedział kolejną na 2020 rok z tą różnicą, że nie zamierza jej zbytnio promować. Tydzień temu producent wydał nowy utwór “Propane” i nie zdziwiłbym się, gdyby pojawił się na nowej EP-ce. Poza tym, producent poniekąd ujawnił swoje plany w styczniowym wywiadzie dla Your EDM.

“Razem z Valentino Khanem kończymy nasz wspólny utwór, z którego jestem bardzo zadowolony. Oprócz tego, współpracuję z kilkoma znanymi artystami, ale nie chcę jeszcze zdradzać szczegółów…” – Eptic

Można więc spodziewać się hitów, jednak niekoniecznie będzie to Dubstep, ponieważ w 2019 roku Eptic chciał eksperymentować z gatunkami i tak też się stało w EP-ce “Flesh & Blood”. 

Eptic – Propane

Flava D

Doświadczona producentka i DJ-ka swoją pasję do muzyki Drum and Bass odkryła ponad 15 lat temu, gdy kupiła 3 płyty ze składankami Hospital Records. Teraz, w 2020 roku dołączyła do tej wytwórni. Przez ostatnie ponad 20 lat, muzykę wydawali tam, m.in. Netsky, Camo & Krooked czy London Elektricity, który jest współzałożycielem Hospital Records. Producent skomentował debiut Flavy D:

“Świetnie jest mieć ją na pokładzie. Jest jedną z niewielu artystów, którzy właściwie potrafią odnaleźć się w gatunkach od bassline po drum and bass i garage. Jest niezwykle utalentowana i to była przyjemność obserwować jej rozwój przez ostatni rok. Niektóre rzeczy, które mi wysyła, przypominają mi duszę Marcusa Intalex” – London Elektricity

Flava D reprezentuje, tzw. “UK Sound” grając w swoich setach muzykę w takich gatunkach, jak Drum and Bass, UK Bassline czy Garage. Jej najnowszy singiel “Mesmerise” nakładem Hospital Records, jest punktem zwrotnym w jej karierze. W 2020 roku to już drugi raz, gdy jej utwór został udostępniony na kanale UKF Drum and Bass. Flava D w wywiadzie dla UKF wspomina o pozycji kobiet na scenie DnB. Jak sama twierdzi, chce przyczynić się do umocnienia pozycji kobiet na tej scenie. Słusznie zauważa, że jest ich niewiele, pomimo iż nieustannie pojawiają się nowe twarze. Myślę, że ten rok będzie najlepszym w jej karierze.

Flava D – Mesmerise

Megalodon

W 2019 roku dubstepowy producent Megalodon zaliczył mały powrót, wydając nową EP-kę. Jego nowe produkcje zostały bardzo dobrze przyjęte i naturalnie znalazły swoje miejsce w topce na Beatporcie w gatunku Dubstep. Megalodon podzielił się swoimi planami na 2020 rok. Producent zamierza wydać ponad 20 utworów, co oznaczałoby jego największy rok pod względem wydań. Osobiście nie przewiduję albumu, bo dubstepowi producenci zazwyczaj preferują wydawać muzykę w mniejszych ilościach, a najlepszą tego typu formą są EP-ki.

2020 rok będzie wyjątkowo ciekawy

Jak sami widzicie, rok 2020 zapowiada się wyjątkowo obficie, jeśli chodzi o Bass Music. W ciągu nadchodzących miesięcy usłyszymy wiele nowości, który już teraz jest sporo, a przecież czekają nas jeszcze niespodzianki. Artyści z tego nurtu zyskują coraz większe uznanie i z nawiązką korzystają z idących w parze możliwości. Jestem ciekaw występu Flume’a na Ultra Music Festival, które wystartuje już za lekko ponad miesiąc. Podobnie jak wszystkich zapowiedzianych premier. To będzie naprawdę ciekawy rok dla świata Bass Music!

O autorze

Avatar autora
ak editor