TOP 10 artystów w polskich stacjach radiowych. ZPAV podsumował 2019 rok!

30 Sty 2020

Związek Producentów Audio Video, w skrócie ZPAV, opublikował obszerne podsumowanie 2019 roku. Dowiedzieliśmy się z niego, które utwory były najczęściej grane w polskich stacjach radiowych, którzy artyści cieszyli się największa popularnością, a także które płyty zaliczyły największą sprzedaż. Od razu powiem, że EDM zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność. Kto podbił radiowe notowania?

Czego dotyczy podsumowanie?

Najpierw kilka słów wyjaśnienia, aby każdy wiedział czego dotyczą poszczególne zestawienia. Wszystkie dane odnoszą się zbiorczo do roku 2019, a tym samym w pełni oddają kto zdominował ubiegły rok w polskich stacjach radiowych oraz w segmencie płyt. W przypadku płyt, chodzi o ich sprzedaż (baza OLiS), natomiast dane odnośnie poszczególnych utworów i artystów dotyczą popularności w stacjach radiowych (airplay). Całość będę rozpatrywał pod kątem muzyki elektronicznej i znanych nam artystów.

TOP 10 najlepiej sprzedających się albumów w 2019 roku

Mimo, że numerem jeden został album “Małomiasteczkowy” Dawida Podsiadło, to nie ulega wątpliwości, że TOP 10 zestawienia zdominował polski Hip-Hop. Aż 6 z 10 albumów dotyczy właśnie tego nurtu. Artyści EDM nie traktują płyt jako priorytet, a raczej skupiają się na pojedynczych premierach, dlatego też nie dziwi mnie brak reprezentanta w topowych miejscach.

TOP 10 albumów w 2019 roku | zpav.pl

TOP 20 najlepiej sprzedających się polskich albumów

Oprócz ogólnego zestawienia, pojawiło się również TOP 20 albumów tylko i wyłącznie polskich artystów. Tutaj jeszcze dobitniej widać, że w kontekście płyt, nasz rynek jest zdominowany przez Hip-Hop.

TOP 20 polskich albumów w 2019 roku | zpav.pl

TOP 20 najpopularniejszych utworów w polskich stacjach radiowych

O ile w przypadku płyt nie miałem za wiele do omawiania, o tyle w przypadku utworów jest tego mnóstwo. Najpopularniejszym utworem w 2019 roku w polskich stacjach radiowych zostało “Free From Desire” autorstwa Drenchill i Indiiana. Drugie miejsce, to dobrze nam znany Don Diablo z kawałkiem “Survive”. W samym TOP 20 nie zabrakło również Dynoro, Robina Schulza, Filatov & Karas czy też Calvina Harrisa.

Patrząc na dalsze pozycje zestawienia, na 22 miejscu znalazł się C-Bool z remixem “Rumors” od R3hab i Sofia Carson, “SOS” Avicii i Aloe Blacc zajęło 26 miejsce, Keanu Silva z “King of My Castle” w edicie Don Diablo znalazło się na 38 pozycji. Słynne “Piece of Your Heart” Meduza to 51 miejsce, a zaraz na kolejnym numerku pojawił się Madison Mars z “New Vibe Who Dis”.

Całe opublikowane TOP 100 jasno wskazuje, że najczęściej granym w radiach, polskim producentem muzyki klubowej jest C-Bool. Stosunkowo często pojawia się również Tiesto, ale na dalszych pozycjach.

TOP 20 utworów w polskich stacjach radiowych w 2019 roku | zpav.pl

TOP 10 najpopularniejszych artystów w polskich stacjach radiowych

Tutaj ponownie możemy dostrzec sukces C-Boola, który jest jedynym, polskim producentem muzyki elektronicznej, który zawitał do tego zestawienia. Tym samym jest jednym z dwóch polskich artystów, którzy znaleźli się w TOP 10.

TOP 10 artystów w polskich stacjach radiowych w 2019 roku | zpav.pl

EDM coraz popularniejszych w polskich stacjach radiowych

Patrząc na całe TOP 100 utworów nie ulega wątpliwości, że EDM zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Nadal widać ogromny nacisk Hip-Hopu, szczególnie w sprzedaży płyt, jednak w kontekście granej muzyki – coś się zmienia. Oczywiście nadal z całego bogactwa muzyki elektronicznej, do stacji przedostają się w większości te łatwe i przyjemnej kawałki, ale daje to nadzieję na rozwój. Zobaczymy co przyniesie 2020 rok!

Źródło: http://zpav.pl

Zobacz również:

O autorze

Avatar autora
Tomasz Bagiński administrator

Miłośnik muzyki elektronicznej, który dzieli się swoją pasją z innymi ludźmi. Pomysłodawca, założyciel oraz właściciel marki Essential Music.