UKF świętuje 10-lecie działalności. Aż 37 ekskluzywnych utworów!

1 Gru 2019

Rok 2019 wyznacza 10 lat działalności marki UKF. Wszystkie trzy główne kanały na YouTube składają się na 3300 utworów i ponad 3 miliardy wyświetleń. Założycielem i pomysłodawcą jest Luke Hood, który w kwietniu 2009 roku zaczął pisać tę historię. Teraz, 10 lat później, przyszedł czas na największy album w historii marki – “UKF 10”.

Cofnijmy się w czasie

Zanim skupimy się na kompilacji, przypomnijmy sobie trochę historii współczesnego dubstepu.

2009 rok był to czas, w którym dubstep, jako gatunek wyraźnie zaczął się rozprzestrzeniać poza granice Wielkiej Brytanii zyskując na popularności. Również w tym roku karierę rozpoczęli tacy artyści, jak Flux Pavilion, Borgore, FuntCase czy Zeds Dead, a w 2010 roku na scenie pojawili się m.in. Modestep, Seven Lions i Zomboy. Dziś, w 2019 roku ci wszyscy producenci to legendy gatunku, a ich kariera trwa nadal. Muzyka każdego z nich niejednokrotnie pojawiała się na kanale UKF Dubstep.

Gdy muzyka zaczęła dzielić, a nie łączyć

W 2011 roku Dubstep wyraźnie zaznaczył swoją obecność w Stanach Zjednoczonych. Powstała wówczas nowa odmiana gatunku, powszechnie określana, jako Brostep. Zapewne domyślacie się co, właściwie kto, był tego przyczyną. Odpowiedzialny za całe zamieszanie i przy okazji za rewolucję Dubstepu był oczywiście Skrillex, który miał już za sobą EP-kę oraz album, a w 2011 wydał kolejny krążek. Jego muzyka spotkała się z krytyką w szczególności z kraju, w którym Dubstep powstał – w Wielkiej Brytanii.

Artyści, tacy jak Skream czy Rusko, otwarcie wyrażali swoje niezadowolenie i wątpliwości. W końcu ludzie na całym świecie zaczęli kojarzyć, że “Dubstep to Skrillex”. Później, odpowiednio w 2012 i 2013 roku od tego gatunku odeszli pionierzy nurtu – Benga i Skream. Nie zachwiało to jednak stabilnością gatunku. Utwory nadal zbierały dziesiątki milionów odtworzeń, chociażby na YouTube. Dopiero w 2016 roku Dubstep odnotował wyraźny spadek popularności, kiedy to wcześniej wspomniany Skrillex, odłożył ten gatunek na bok. Producent skupił się wówczas na współpracy z popowymi artystami czy też na muzyce Trap. W 2019 Dubstep wyraźnie zyskuje na popularności i moim zdaniem, to najlepszy rok dla tego gatunku i to od dawna.

Wszystkie te wydarzenia nie miały wpływu na kanały UKF, które przez te wszystkie lata regularnie udostępniały muzykę.

37 ekskluzywnych utworów

Kompilacja “UKF 10” jest największym wydawnictwem w całej historii tej marki. Otrzymaliśmy 37 utworów od takich artystów, jak Wilkinson, Camo & Krooked, Emalkay, Bare Noize, Matroda czy AC Slater. Gatunkowo to oczywiście nie tylko Dubstep, ale też Drum and Bass oraz Bass House. Wszystkie utwory mają ekskluzywny charakter, jako iż zostały wydane w ramach projektu “UKF 10”. Poszczególne produkcje pojawiały się wcześniej na przestrzeni tego roku i miało to wpływ na zainteresowanie tematem. Spośród 37 utworów jest kilka, którym chciałbym poświęcić trochę uwagi. Nawet jeśli nie słuchacie wyżej wspomnianych gatunków, zachęcam mimo wszystko do przesłuchania moich rekomendacji.

Kolaboracja Hybrid Minds & Koven – “In Your Arms”. Utwory w stylu Liquid Drum and Bass, bardzo często brzmią do siebie podobnie, jednak w tym przypadku jest inaczej. Wokal Katie idealnie łączy się z dropem, na którym słyszymy piękne pianino.

Flite w utworze Tragedy, Humanity” wyraża swoją osobistą światopoglądową refleksję, głównie na temat egzystencji. UKF Drum and Bass opisuje ten utwór, jako fenomenalny. Na dropie można usłyszeć inspirację innowacyjnym stylem Camo & Krooked. Warto również zwrócić uwagę na build up oraz wokal – te elementy dodatkowo utwierdzają w przekonaniu, że to jedna z najlepszych produkcji z gatunku Drum and Bass w tym roku.

Oliverse to nowy talent, a jego produkcja dla “UKF 10” – “Take Me Down”, to ukłon w stronę old-school’owych rytmów. To Dubstep, który ludziom kojarzy się z rokiem 2009, kiedy to wszystko się zaczęło.

Największa presja ciążyła na Emalkay’u, bo jego znają wszyscy słuchacze UKF. Każdy pamięta jego ponadczasowe “When I Look At You”. Poziom trzeba było utrzymać i tak właśnie się stało w “Deviate”. Przez UKF Dubstep określane, jako “kinowe dzieło sztuki”. Utwór ma bardzo solidny bit i nie posiada dropu, co jest bardzo rzadko spotykane w tym gatunku. Jest to unikat i moim zdaniem – jeden z najlepszych dubstepowych utworów w tym roku. 

UKF 10 – Pozycja obowiązkowa

“UKF 10” to bez wątpienia największy projekt w historii tej marki. To nie tylko jeden album, ale przede wszystkim cały rok uhonorowania artystów, wytwórni i DJ-ów. “UKF 10” to również eventy, współprace, unikalna linia odzieżowa, wywiady i wiele więcej. 

Cała kompilacja jest dostępna na Spotify: 

Zobacz również:

O autorze

Avatar autora
ak editor